Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

TEST: Belkin Soundform Rise

Ikke så brugervenlige

Belkin Soundform Rise har en god og velafbalanceret lyd på alle typer musik. Men en irriterende skavank ødelægger hele oplevelsen.

Publiceret 16/07/2022 - 23:47
Belkin Soundform Rise
Geir Gråbein Nordby

Belkin Soundform Rise har to små stænger med mikrofoner på. De er meget kortere end på f.eks. AirPods og andre “stangpropper” i denne test, men fordi de peger fremad, kan de alligevel være et trin foran mere traditionelle former, når man skal tale igennem dem.

Belkin har investeret i aptX-codec’en, men ikke AAC. Det betyder, at Android-brugere får hele lydoplevelsen, mens Apple-brugere bliver frarøvet dele af lydkvaliteten. Støjreduktion må man undvære, uanset hvilken mobil man har.

IPX5 giver god fugtbeskyttelse af propperne (ikke etuiet), og med syv timers kontinuerlig batterilevetid i propperne og 24 ekstra fra etuiet får man sandsynligvis ikke brug for en stikkontakt på en ugelang ferietur.

Jeg fik til at begynde med det problem, at der kun var lyd i den ene høreprop, og efter over en halv time med diverse udfordringer og gendannelse af fabriksindstillingerne gav jeg op. Heldigvis havde jeg fået et ekstra par, og dem gik det bedre med. Men selv efter førstegangsparring sker det, at der kun er lyd i én høreprop (løsningen var at tage højre prop ud først), og selv når det fungerede, kunne det ske, at en prop pludselig gik i dvale. Nederen!

Belkin Soundform Rise Graabein
(Foto: Geir Gråbein Nordby)

Lyden af Belkin Soundform Rise

Med aptX-codec og Android lyder Belkin-propperne ganske godt. Kvindestemmer går tydeligt igennem uden at have de samme nuancer og lag i hviskelyde, som Samsung overraskede med, men bassen er stabil, og det lyder godt og velafbalanceret. Eftersom hørepropperne ikke understøtter AAC, bliver det ikke lige så godt med iPhone, for med SBC-codec’en mister man rumfølelse, og nogle nuancer fra overtoneområdet går tabt.

Læs også Et trygt køb Belkin SoundForm gør, hvad de skal, og balancerer kvalitet og budget på vellykket vis.

Kontrabas lyder fint med god skildring af klangen fra baskroppen, samtidig med at strengene svirper godt mod bashalsen. Trompet lyder både stort og dynamisk nok til at virke overbevisende – ikke så ringe endda!

 

Belkin Soundform Rise scaled 1
(Foto: Belkin)

Popmusik har en god fylde i bassen, men det bliver ikke helt kontrolleret og stramt nok, når man spiller for fuld knald – som også godt kunne have været endnu højere.

Talekvaliteten er god med Soundform Rise. Også med støj i baggrunden går stemmen fint igennem. Det er tydeligt, at propper med mikrofonstænger, hvor små de end er, er et skridt foran mere traditionelle hørepropformer, hvad angår talekvalitet.

Vi ville have anbefalet dem, hvis ikke tilslutningen gav os så mange grå hår i hovedet.

Karakter
Belkin Soundform Rise
Basic

Lyd & Billede mener

God og velafbalanceret lyd, især med Android grundet aptX. Talekvaliteten er god, også i støjende omgivelser. Tilslutningen forløb ikke helt uden problemer for os – begge de par, vi fik til test, levede deres eget liv. Ingen AAC-codec til iOS-brugere og ingen app, hvor man f.eks. kan indstille EQ. Kunne godt spille endnu højere.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læse hele artikkelen? Log ind eller bliv medlem af LB+.

Se alle vores abonnementer her.

Proffer behøver ikke at betale mere

Hovedtelefoner for musikelskere

En anderledes Sound Blaster

Et endnu bedre Utopia?

For dælen, sikke kræfter!

Her har JBL tænkt på alt

Scroll to Top