Search
Generic filters

Spørgsmål vedr. Abonnement? Besøg vårt Kundesenter

Dette er Lyd & Billede

Lyd & Billede er Nordens største medieaktør inden for test og omtale af forbrugerelektronik. Via vores websites samt digitale og trykte magasiner klæder vi den jævne forbruger på til at træffe kvalificerede valg blandt tusindvis af produkter – så det bedst muligt dækker behovet og passer til budgettet.

Lyd & Billedes journalister udvælger og foretager grundige tests af ca. 475-500 produkter hvert år. Vi tester det meste, der kører på strøm – det være sig tv’er, smartphones, højttalere, bærbar lyd, hi-fi, kameraer, hjemmebiograf, ultrabooks, smart-ure, tablets osv.

Testprodukterne er en blanding af store, kendte mærker og mere ukendte perler. Vores faste journalister fra hele Norden har gennem årtier oparbejdet en unik erfaring og spidskompetance, så de kan skille klinten fra hveden og give vejledning i en ellers uoverskuelig produktjungle.

Lyd & Billede tester overvejende produkter til almindelige forbrugere, men omtaler også vildt dyre drømmeprodukter, såkaldte “Ferrari-historier”.

Når redaktionen laver sit langsigtede testprogram, afspejler det markedstendenser og ikke mindst bredden i markedet. Ud fra givne kriterier som pris, anvendelsesområde og tekniske egenskaber sammensætter redaktionen tests med de mest relevante og interessante produkter.

Lyd & Billedes popularitet er oparbejdet gennem mange år med produkttests, og vores journalister følger det norske presseforbunds etiske retningslinjer. Alle tests kvalitetssikres af en samlet redaktion fra undfangelse til fødsel, og den ansvarlige journalist tager sin integritet særdeles alvorligt. Redaktionen arbejder uafhængigt, og udvælgelsen af produkter foregår på et selvstændigt journalistisk grundlag.

På Lyd & Billedes websites finder du Nordens største database med tests af forbrugerelektronikprodukter samt guides, råd og tips. God brugervenlighed og seriøs journalistik har gjort Lyd & Billedes websites til et foretrukket medie i hele Norden.

Lyd & Billedes mål er altid at tilbyde aktuel viden til dig, der søger ekspertrådgivning om lyd- og billedprodukter!

L&B – vi tester for dig!

Det betyder vores karakterer

Alle produkter, der testes, gives en samlet karakter fra 1 til 6 stjerner:

  • 1 stjerne: Løb … i den modsatte retning!
  • 2 stjerner: For mange svagheder til en anbefaling
  • 3 stjerner: Ikke uden kvaliteter – der er bare ikke så mange af dem
  • 4 stjerner: Absolut godkendt, men med forbehold
  • 5 stjerner: Rigtig godt til det allermeste – en klar anbefaling
  • 6 stjerner: Blandt det allerbedste i sin klasse

Produkterne inddeles i følgende kategorier:

  • Basic: Budgetklasse, de billigste produkter i deres kategori
  • Premium: Dyrere produkter med højere ydelse
  • High-end: De sejeste produkter, hvor prisen ikke spiller nogen rolle

Vi uddeler (eventuelt) følgende ikoner:

  • Specielt anbefalet: “Editor’s Choice” – særlig godt til prisen eller med specielle kvaliteter, der skiller sig ud
  • Bedste køb: Produktet med den bedste ydelse i forhold til prisen, gerne væsentlig lavere pris end tilsvarende konkurrenter
  • Bedst i test: Testens allerbedste produkt i forhold til testkriterierne
Audun_Hage-495x245

Audun Hage

Journalist, webredaktør, redaksjonssjef

audun.hage@lydogbillede.dk
Christian-495x245

Christian Ranke

Art Director, print

christian.ranke@lydogbillede.dk
+47 966 25 291
sverker-383x245

Sverker Billing

Oversetter og redaksjonssjef (SE)

sverker.billing@lydogbillede.dk
+46 70 950 76 69
Geir_Nordby-930x1403_59592-495x245

Geir Gråbein Nordby

Journalist

geir.nordby@lydogbillede.dk
hanne-495x245

Hanne Gundersen

Språkvasker, webpublisering

hanne.gundersen@lydogbillede.dk
+47 966 25 290
Helene_Holo-1503x2000-310x290

Helene Holo

Partner Success Manager, Nordics

helene.holo@lydogbillede.dk
+47 917 79 196
John_Alex_Hvidlykke_new-495x245

John Alex Hvidlykke

Redaktør, Lyd & Billede (DK)

john.hvidlykke@lydogbillede.dk
Jonas_Ekelund-1-310x290

Jonas Ekelund

Journalist

jonas.ekelund@lydogbillede.dk
Lasse_Svendsen-1-495x245

Lasse Svendsen

Ansvarlig redaktør

lasse.svendsen@lydogbillede.dk
Marius_Thingvald-495x245

Marius Thingvald

Web Manager, Norden

marius.thingvald@lydogbillede.dk
Martine_Dam-1500x2000-310x290

Martine Dam

Partner Manager Scandinavia

martine.dam@lydogbillede.dk
+47 917 73 029
peter-1-377x245

Peter Gotschalk

Journalist og utviklingsredaktør

peter.gotschalk@lydogbillede.dk
tor-310x290

Tor Aavatsmark

Administrerende direktør

tor.aavatsmark@lydogbillede.dk
+47 413 00 655