Bil & Mobilitet Computer Fitness Gaming Mobil Smart Home Teknologi

: Acer Predator XB321HK

Stor skærm, stor pris

Har du udstyret i orden, er Acers rovdyr et naturligt match.

Publiceret 04/08/2017 - 11:00
Acer Predator XB321HK
Mikael Hansen

Acers skærm befinder sig i den absolut dyre ende. Det er der dog en god grund til. Den 32 tommer store skærm er udstyret med et IPS-panel, der sørger for en god betragtningsvinkel og naturtro farver. Faktisk er standardindstillingerne så gode, at man i teorien ikke behøver at pille yderligere ved dem via menuerne. Disse er i øvrigt lidt bøvlede af bladre rundt i, så det gør ikke så meget.

Skærmen er en del af Acers Predator-serie, og designet er direkte henvendt til gamerne. Den er solidt bygget og vejer godt til. Den hønsefodsformede fod er lidt speciel, og om man synes, den er pæn eller ej, må være en smagssag. Skærmen kan tiltes lidt frem og tilbage, men ikke drejes 90 grader rundt, så den kan bruges i portrættilstand. Det gør egentlig ikke så meget, da den som sagt er lavet til spil, hvilket den også er særdeles velegnet til.

Der er to indgange at vælge imellem – HDMI og DisplayPort. Vi anbefaler klart, at man benytter den sidste, da kun den opererer med 60 Hz og dermed kan vise 60 fps. HDMI-porten er begrænset til 30 fps, hvilket er lidt ærgerligt.

Der er naturligvis indbyggede højttalere, men forvent ikke for meget af dem. Lyden er hul og dåseagtig, og vi anbefaler i stedet et headset, der samtidig overdøver larmen fra dit grafikkort.

Den lave opdateringshastighed kan umiddelbart skræmme lidt, men da vi fyrede op under det nye Prey, blev vores tvivl gjort til skamme. Farver og skarphed var helt i top, og takket være den indbyggede G-Sync-teknologi fra Nvidia fik vi silkebløde panoreringer uden hakken og iturevne billeder. Både når vi lå i top med 60 fps, og når den dykkede ned omkring de 40.

Konklusion

Acer rammer med deres XB321HK rigtigt på mange punkter og leverer en rygende flot og gnidningsfri spilgrafik på 32 tommer. Farver og skarphed er helt i top.

Desværre er vi nødt til at smide lidt salt i såret. Det havde været rart, hvis opdateringshastigheden var højere end 60 Hz, og hvis de indbyggede højttalere spillede lidt bedre. Kan du leve med de begrænsninger, og er 60 Hz via DisplayPort rigeligt, så er Acer XB321HK en glimrende skærm til prisen.

picture1
<
>
(Foto: Producent)

Home mener

Acer er skarp og farverig og takket være G-Sync silkeblød, når du fyrer op under selv de nyeste spil. I forhold til prisen er der for få indgange, ligesom det havde været rart med en højere opdateringshastighed. Højttalerne er ikke særlig gode.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Ekstra bred skærm til de fleste

Den bedste til højopløst gaming?

Caffe latte-segmentets hedeste drøm

En perfekt Mac for mange

Bredskærmen der kan bruges til alt

Den bedste surface hidtil

Scroll to Top