TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhed

PlayStation 5 får snart vigtig VRR-opdatering

Skal give en mere sømløs gaming-oplevelse.

Af / 23/03/2022 - 14:47
PlayStation 5 får snart vigtig VRR-opdatering

Sony PlayStation 5 får snart en længe ventet opdatering, der kan give en forbedret spiloplevelse. Det drejer sig om den meget omtalte VRR-funktion (Variable Refresh Rate) i HDMI 2.1, som er vigtig for at sikre sømløs gengivelse af hurtig spilgrafik.

Konkurrent Xbox Series X har understøttet den i lang tid, og nu er opdateringen til PS5 lige rundt om hjørnet, hvis vi skal tro Sonys seneste udmelding:

“Vi er glade for at kunne fortælle, at Variable Refresh Rate (VRR) er planlagt til udgivelse på PS5 de kommende måneder. På HDMI 2.1-kompatible TV’er og PC-skærme synkroniserer VRR dynamisk skærmens opdateringsfrekvensen med PS5-konsollens grafiske output. Det forbedrer den visuelle ydelse for PS5-spil ved at minimere eller eliminere visuelle artefakter, f.eks. problemer med billedtempo og screen-tearing.

Gameplayet i mange PS5-titler vil føles mere jævnt, idet scener gengives øjeblikkeligt, grafikken ser skarpere ud, og input-forsinkelsen reduceres. Ældre PS5-spil kan optimeres fuldt ud til VRR gennem en spilopdatering, og fremtidige spil kan inkludere VRR-understøttelse ved lancering.”

PS5 VRR feature update
Sådan vil VRR-funktionen fremstå i menuen på PS5. (Foto: Sony)

Ifølge Sony vil det også være muligt at aktivere VRR-funktionen på spil, der ikke officielt understøtter den, og stadig opnå forbedret videokvalitet. Skulle der opstå uventede visuelle bivirkninger, kan man dog vælge at slå funktionen fra.

Annonce
Læs også Nyhed: Sony: Disse TV-modeller er “perfekte til PlayStation 5” En kommende software-opdatering skal gøre udvalgte Sony-TV’er optimale til gaming med PS5.

Udmeldingen fra Sony siger ikke noget om, præcis hvornår vi kan forvente opdateringen, men bekræfter, at den kommer i løbet af “de kommende måneder”. Sony vil komme med flere detaljer forud for lanceringen, inklusive hvilke spil der vil få officiel VRR-understøttelse!

(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD Tilbud - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt indhold i 1 måned for 49 kr

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores samarbejdspartnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med seneste nyheder/li>
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Deaktivering af annoncer

Apple maksimerer Mac Studio

Apple opgraderer Macbook Air igen

Denne laptop har foldbar skærm på 18,1"

Danmarks billigste 5G-router

Velduftende mus fra Asus

Går processorudviklingen baglæns?

Problemer med dit ny GeForce-kort? Her er måske løsningen

Nye computere til skoletasken

Tophastighed til middelpris

Verdens letteste Copilot-laptop

Lenovo: Skærmen vokser med opgaven

Asus frigiver Copilot+ kompatibel PC