TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Trådløs high-end højttaler

Vi tester i øjeblikket Devialet Silver Phantom. Her er de første indtryk.

Trådløs high-end højttaler

Den lille Silver Phantom fra franske Devialet er en lækker, dråbeformet, trådløs højttaler, der kan streame lyd fra blandt andet Tidal HiFi, som giver en lydkvalitet på niveau med ukomprimeret cd-lyd.

Højttaleren er simpelthen supersej, og det eneste, der kan stoppe ethvert hjem fra at anskaffe den, er prisen. Den er til gengæld også markant. Hvor du betaler et par tusind kroner for en Sonos-højttaler, skal du af med omkring 18.000 kroner for en Silver Phantom. Og skal du spille i stereo, kan du gange beløbet med to.

Men så Devialet heller ingen svækling. Vi taler 3.000 watt pr højttaler (peakeffekt), et lydtryk på 105 dB, og en bas, der på papiret strækker sig ned til 16 Hz. Og det med tolerance på +/- 2 dB, hvilket er dybere end de fleste subwoofere!

Testen må du vente på, til L&B nummer 10 kommer ud til oktober. Men jeg kan godt afsløre, at en vildere kompakthøjttaler skal du lede længe efter.

Tilslutning sker trin-for-trin via en app, og det er stort set umuligt at lave fejl. Brugerfladen på Tidal-app’en er fin, selv om den er helt forskellige fra Tidals egen app. Ønsker du at bruge andre tjenester end Tidal og Deezer, loves vi senere støtte for flere, blandt andre Spotify. Centralenheden Dialog har desuden optisk digital indgang, hvor du for eksempel kan tilslutte en AirPort Express for at få AirPlay. Det åbner op for flere muligheder.

Annonce

Højttaleren har multirumfunktion og du vælger i app’en, hvilket rum, den skal stå i, om den er venstre eller højre, eller den skal blande de to kanaler til mono.

Lyden
Lyd er indtil videre rigtig god. Højttalerne var lidt stive til at begynde med, og der manglede lidt varme i lyden. Det er der kommet efterhånden. De to basenheder har en slaglængde på 2,6 cm hver, så det er ikke underligt, at ophænget skal masseres lidt først.

Uden at afsløre for meget, spiller Devialet Silver Phantom imponerende højt – og de går dybt i bassen. Og de går slet ikke af vejen for at spille hi-fi!

Hele testen kan du læse om L&B nr. 10. Indtil da må du nyde alle lækkerierne i nr. 9!

(Artikelfoto: Geir Gråbein Nordby, Lyd & Billede)

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Bærbar højttaler med redkordlang batteritid

Første soundbar fra Marshall

V-16 F: Nyt bæst af en subwoofer fra Dali

Tre nye højttalere i den absolutte topklasse

Fejrer jubilæum med specialmodel

Dansk high end i nye farver

Vi har hørt TCL og Dolbys nye højttalere

Første lyt til Audiovectors flagskib

Hvad siger du? Sonos soundbars får en ny funktion

BBC-klassikere i eksklusiv særudgave

Audiovector fremviser nyt flagskib

Ægte reolhøjtaler fra Fyne