TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Tannoy fornyer Revolution-serien

Ny prisgunstig højttalerserie med høj ydelse, fra en af verdens ældste højttalerproducenter.

Af / 16/02/2015 - 10:16
Tannoy fornyer Revolution-serien

Tannoy er en af verdens virkelige hi-fi-pionerer, og i virksomhedens skotske hjemland er ordet “tannoy” næsten synonymt med højttalere. Den nu 89 (!) år gamle producent laver højttalere i næsten alle størrelser og prisklasser og til ethvert formål. På hi-fi-området er de måske mest kendt for den kompromisløse Prestige serie. De berømte Dual Concentric koaksialenheder er Tannoy varemærke, og en variant af disse findes i stort set alle firmaets højttalere.

Ny Revolution-serie
Seneste skud på famlietræet den nye Revolution XT-serie. Den slægter tydeligt forgængeren Revolution på, men der er meget nyt under overfladen. Faktisk ligger der tre års udvikling bag den nye serie, som kommer med helt nydesignede Dual Concentric-enheder.

Tannoy_revolution2
Blandt de nyhederne er “Omnimagnet”, et nyt fælles magnetsystem til bas/mellemtone og diskant, som tillader en mere fordelagtig placering af diskanten i midten af bassen med forbedrede sprednings- og faseegenskaber som resultat. Blandt øvrige nyheder på listen er et nyt basrefleksprincip med nedadrettet basport, kaldet “Twin-cavity copupled reflex.” Flotte udtryk, men kender vi Tannoy ret, er der formentlig også hørbare forbedringer bag ordene.

Tannoy_revolutionxt

Den nye serie består af gulvmodellerne XT 6F og 8F XT, standerhøjttalerne XT6 og XT Mini, samt centerhøjttaleren XT C. Højttalerne fås i Medium Oak (mellemlys eg) og Dark Walnut (mørk valnød) finish. Om XT Mini og XT C vil blive forhandlet i Danmark er dog på nuværende tidspunkt uvist.

Annonce

Tannoy er som nævnt skotsk, men er i dag en del af den danske TC Group.

Priser:
Tannoy Revolution XT 6 : 7.500 kr/sæt
Tannoy Revolution XT 6F: 12.170 kr/sæt
Tannoy Revolution XT 8F: 15.930 kr/sæt
Tannoy Revolution XT mini: 4.480 kr/sæt
XT C: 4.680 kr/stk.

TC Group

(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Det havde vi ikke ventet af SVS!

Stereolyd tages mere alvorligt

Klipsch slår til med nye versioner af The Fives, The Sevens og The Nines

XEO 202: Potent lyd i kompakt format

Ny generation af Piega

LG og will.i.am får højttalerne til at synge

Testvinderen fås nu også i hvid

Mænd vil have BAS!

Her er Samsungs nye Sonos-udfordrer

Nye højttalere fra LG lover kraftfuld Atmos-surroundlyd

DALI Sonik – arvesølvet rykker ned i mellemklassen

Ægte træ er tilbage hos Audio Pro