Du har måske læst teaseren fra forsommeren, hvor Dali antyder en ny højttalerserie? Nu er den her, i form af Opticon-serien på syv modeller.
I øjeblikket ved vi ikke så meget om Opticon, bortset fra, at højttalerne sandsynligvis skal erstatte Ikon-serien, der har været på markedet længe. Hvis det bliver tilfældet, betyder det, at vi har at gøre med gulvmodeller til knap 10.000 kroner parret og reolhøjttalere i prislejet under 5.000 kroner pr. sæt.
Designet minder om den nyere og lidt dyrere Rubicon-serie. Opticon serien fås i sort, hvid og valnøddefiner.
På nær de to mindst modeller får Opticon-serien Dalis fine bånddiskant med udvidet frekvensområde. Det gælder også centerhøjttaleren Opticon vokal.
Topmodellen i serien er Opticon 8, som har to store basser, placeret i hver sin ende af den forpladen, samt mellemtone, diskant og bånddiskant i mellem.
Pris og tilgængelighed kender vi endnu ikke.
Læs videre med LB+
Nyhed! LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
TILBUD - 49 kr første måned
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!