TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Det evige liv – på anden klasse

Fredagsfilmen. En dag bliver det måske muligt at "leve" evigt ved at uploade bevidstheden til en computer. Mod betaling.

Det evige liv – på anden klasse

Computerne bliver stadigt hurtigere. Og hvis udviklingen fortsætter, som den har gjort med et urværks præcision, siden 1970’erne, kommer der en dag, hvor skrivebordscomputeren får mere mental regnekraft end sin ejer.

Futuristen og transhumanisten Ray Kurzweil tror på, at dette øjeblik, som kaldes singulariteten, finder sted inden for de nærmeste år. Han spår endvidere, at man i år 2045 vil kunne tage en scanning af hele sin bevidsthed og overføre den til computeren som en backup. Til den tid vil vi kunne leve et evigt, virtuelt liv i computeren. Og da computerne fortsætter med at blive hurtigere, vil vores intelligens endda vokse i samme takt.

Det lyder som science fiction, hvad det da også er – endnu. Men Ray Kurzweil og hans tilhængere ser frem til den dag, og putter i mellemtiden formuer i den udvikling, der skal gøre det muligt. Men alt imens tanken om evigt liv lyder fristende, er der måske nogle omkostninger.

life2

At tage et fuldkomment billede af et menneskes bevidsthed og hukommelse, bliver sikkert ikke billigt. Så det evige liv bliver sandsynligvis en luksus for de velbjergede. Med mindre man som discountkunde er villig til at acceptere visse begrænsninger i sin virkelighed. Måske må du “leve” med, at visse dele af synsfeltet, f. eks. himlen, bliver brugt til at vise reklamer. Og har du i øvrigt overhovedet betalt licens for de sange, billeder og film, som du gemmer i din erindring?

Annonce

Foredragsholderen og tv-værten Tom Scott har lavet denne lille video, som viser, hvordan det kan være at vågne op til den digitale evighed med tomme lommer. “Velkommen til Livet. Ønsker du at forsætte

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Mumiens forbandelse var en velsignelse i forklædning

Slut med lydløse AI-videoer

AI blev butikschefen fra Helvede

Sov sødt - eller dø!

OpenAI's hemmelige AI-enhed afsløret

AI svækker din hjerne

Batteriet er lavet af sand

Få en snak med din søgemaskine

AI afslører: Mælkevejens sorte hul roterer i vanvittig fart

Hollywood sagsøger Midjourney

Hvor dum er AI?

Oplad AA-batterierne med USB