TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Lav bedre videoer på mobilen

Denne app kan du spare mange penge med.

Af / 16/03/2016 - 17:05
Lav bedre videoer på mobilen

Ekspertene ved bedst, siges det. Og i de fleste tilfælde er det sandt nok. Det var det også, da Andrew Jarecki (Emmy-vinder og Oscar-nomineret filmskaber) lavede en app, som gør det let for alle at instruere deres egne film.

Men manden med de mange visioner nøjedes ikke med det. Hvad med at skabe et internetfællesskab omkring de hjemmelavede film? Han vidste ikke helt, han ville med ideen, og hvor det bar hen, men han havde en god mavefornemmelse om den. Den samme fornemmelse, der blandt andet førte til serien The Jinx.

(Foto: Produsenten)

Foto: KnowMe

App’en hedder KnowMe, og den er allerede så småt blevet et hit i USA. Ikke mindst fordi den giver brugerne adgang til videoredigeringsteknologi, der er mindre kompliceret end eksisterende alternativer.

Annonce

Du kan lave videoer ved at kombinere liveoptagelser, lagrede billeder og lydoptagelser, og bruge det til at lave noget, der ligner en mellemting mellem et lysbilledshow og en videoblog.

På denne måde kan du producere film, reportager, musikvideoer og dokumentar uden dyre programmer. Filmen kan deles på KnowMes hjemmeside, samt de største sociale medier, som Facebook, Twitter og Instagram.

Filmene varer i gennemsnit omkring 40 sekunder, og er helt afgjort mere engagerende end en Instagram-video, men mere uformelle end ting på YouTube.

Jarecki blev for nylig interviewet sammen med Star Wars-instruktør JJ Abrams ved SXSW-messen i Austin, hvor Lyd & Billede mødte manden bag KnowMe.

P3140260x
De to gode venner Andrew Jarecki og JJ Abrams blev interviewet foran 2.000 tilskuere på SXSW i Austin. Foto: Tor Aavatsmark
Mellem superbrugerne af YouTube og de, som slet ikke tør lave film er der utallige mennesker, som vi ønsker at nå. Og de kan fortælle deres historier med KnowMe,” siger Jarecki.
Foreløbig er det kun iPhone-brugere, som kan kan prøve app’en, men der arbejdes på en Android-version.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!
Annoncørindhold: Samsung 990 PRO SSD

Hvor meget kraft får du egentlig ud af en Samsung 990 PRO SSD?

Læs mere

Nye gaming-computere fra Lenovo og Alienware

Kunstig intelligens kan snart indstille Windows

Nye kompakte Surface-enheder

Et sidste farvel til Skype

Trumps told-krig får konsekvenser: Første tech-producent fjerner produkter fra det amerikanske marked

Chromebooks i stimer

Apple maksimerer Mac Studio

Apple opgraderer Macbook Air igen

Denne laptop har foldbar skærm på 18,1"

Danmarks billigste 5G-router

Velduftende mus fra Asus

Går processorudviklingen baglæns?