TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

Ed Sheeran-koncert gav jordskælv i Oslo

30.000 hoppende tilskuere fik jorden til at ryste - og gav udslag i seismiske målinger.

Af / 30/07/2025 - 11:45
Ed Sheeran-koncert gav jordskælv i Oslo

Under Ed Sheerans koncerter på Ullevaal Stadion i Oslo i weekenden den 26. og 27. juli 2025 var det ikke kun det kraftfulde koncertanlæg, der vakte opsigt. Da de mere end 30.000 mennesker blev bedt om at hoppe i takt, skabte det vibrationer i jorden, som kunne måles af den nærliggende jordskælvsmåler!

Oplysningerne kommer fra norske NORSAR, som driver Raspberry Shake-seismometeret, der er installeret på Vinderen skole i Oslo, et par kilometer fra Ullevaal stadion.

“Mellem 1 og 5 Hz ser vi sporadiske signaler under hele koncerten. Men vær særlig opmærksom på det markerede tidspunkt omkring 21.15 – her er der en klar energistigning i området omkring 2-3 Hz. Det svarer præcis til det tidspunkt, hvor publikum blev opfordret til at hoppe i takt,” forklarer NORSAR på sin hjemmeside.

edsondag m shape 01.png full width
Billedet viser et spektrogram (tid-frekvens-plot) fra Raspberry Shake-seismometeret, som NORSAR har installeret på Vinderen Skole. (Foto: NORSAR)
DJI 0150 scaled 1
Det traditionsrige Ullevaal Stadion i Oslo fungerer både som fodboldstadion og koncertsted. (Foto: Ullevaal Stadion)

Koncertseismologi – når mennesker bevæger jorden

NORSAR forklarer, at sådanne hændelser ikke er ualmindelige ved store koncerter eller sportsbegivenheder. Udtrykket kaldes koncertseismologi, og det handler om, hvordan masser af mennesker i synkron bevægelse kan skabe målbare vibrationer i jorden. Menneskeskabte signaler adskiller sig fra naturlige jordskælv – både i frekvensindhold og varighed. NORSAR siger, at de gjorde lignende observationer under Rammstein-koncerten på Bjerke i Oslo i 2022. De var i stand til tydeligt at identificere signaler, der matchede hele sætlisten under hele koncerten,

Kan også opnås med ekstreme subwoofere

Der findes også lydprodukter, som kan skabe jordskælvslignende vibrationer: En almindelig subwoofer spiller ikke meget dybere end 20 Hz, som er det laveste signal, mennesker kan høre. Men der findes mere ekstreme produkter, som kan nå helt ned til 10 Hz eller lavere – vibrationer, som kan mærkes på kroppen.

Annonce

For eksempel tilbyder det tyske firma Ascendo såkaldte Infra-subwoofere med enorme baseenheder, der kan nå helt ned til 1 Hz! Med 50 til 80 tommer basenheder, 20.000 watt forstærkereffekt og en kapacitet på op til 148 decibel(!) er der en god chance for, at også disse kan ramme seismografen!

På vej til Danmark

Herhjemme kan vi måske gøre nordmændene kunsten efter inden længe! Ed Sheeran kommer nemlig til Danmark med hele fire koncerter i Øresundsparken i København i august 2025. Her er datoerne:

  • Torsdag den 28. august 2025
  • Fredag den 29. august 2025
  • Lørdag den 30. august 2025
  • Søndag den 31. august 2025

De første tre koncerter er i øvrigt allerede udsolgt, så man skal være hurtig, hvis man skal nå at hoppe med!

Læs også Nyhed: Jordskælvsvarsel: Ascendo 80 SUB Pro sender seismiske chokbølger Med en 80-tommers basenhed er dette formentlig verdens største subwoofer.
Læs også Nyhed: Ascendo SMSG50 spiller bas på Richter-skalaen En større, tungere og dyrere subwoofer end Ascendo SMSG50 skal man lede længe efter!
(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Indbyggede KEF-højttalere leverer seriøs THX-oplevelse

Endnu fynere højttalere fra Skotland

Ny soundbar fra Naim og Focal

Sådan får du lossless-lyd på din Sonos-højttaler

Billige soundbars med Dolby Atmos

Trådløs stereo på budget

Ny Giya-serie fra Vivid Audio

10 år med Arendal Sound: Flagskibshøjttaler får jubilæumslook

Hi-fi til SU-budget

B&O beskylder Canvas HiFi for plagiat

Alt-i-én hi-fi i elegant indpakning

Luksuriøs lyd i ikonisk design