TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

Endnu hurtigere gaming med ROG Xbox Ally

Den nye Asus ROG Xbox Ally hæver barren for håndholdte spillekonsoller.

Af / 11/06/2025 - 11:00
Endnu hurtigere gaming med ROG Xbox Ally

Inden for de seneste år har håndholdt gaming fået et gevaldigt opsving, hvor Nintendo Switch er blevet udfordret af Steam Deck, Lenovo Legion Go og Logitech G Cloud. Vores favorit har dog været Asus ROG Ally og ROG Ally X. Nu kommer efterfølgeren ROG Xbox Ally og ROG Xbox Ally X, og denne gang har Asus slået sig sammen med Xbox for at drage fordel af deres lange ekspertise inden for gaming.

ROG Xbox Ally 6
Foto: Asus

Hele produktet er blevet redesignet for at give bedre ergonomi og komfort. Med en ny håndledsstøtte og riller for bedre greb mener Asus, at de har taget højde for den feedback, de har fået på tidligere modeller. Den har også en trigger med feedback, inspireret af Xbox-controlleren.

ROG Xbox Ally 4
Foto: Asus

Selv om den kører Windows 11 i baggrunden, har den en mere gaming-orienteret brugergrænseflade. Det første, man ser, er nemlig en fuld Xbox-oplevelse. Softwaren skal være mere optimeret til spil med hurtigvalg for indstillinger og widgets. Samtidig understøtter den stadig spil og mods fra andre kilder takket være Windows.

We wanted to create an authentic Xbox experience in a handheld form factor. With ROG, we made it happen on the Xbox Ally and Xbox Ally X,” forklarer Roanne Sones, CVP hos Xbox.

På indersiden finder vi den nye AMD Ryzen AI Z2-processor, eller Extreme-modellen, hvis man vælger Ally X. Det mener Asus vil give den konsolydelse samtidig med, at den får bedre batteritid. Begge understøtter AMD’s teknologier for bedre spilydelse og flottere grafik. Extreme-processoren har desuden en neural processor til kommende AI-funktioner.

Annonce
DEVICE
Foto: Asus

X-modellen har ydermere 24 GB hukommelse i stedet for 16 GB, 1 TB lagerplads i stedet for 512 GB, en Thunderbolt-port og et 80 Wh-batteri i stedet for 60 Wh.

Læs også TEST: Asus ROG Ally X Asus ROG Ally X fordobler den gamle Ally’s batteritid, og er uden tvivl den bedste håndholdte PC på markedet. Men det koster, at få det bedste.

Pris og tilgængelighed

Asus ROG Xbox Ally kommer kommer på markedet op mod julesæsonen, og priserne er endnu ikke kendt.

(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Lun på en gammel computer?

Cyberpunk 2077 på Mac - omsider

Trods 50 procents prisstigning: Nintendo Switch 2 sætter salgsrekord

Turboladet håndholdt gaming

Belkin satser på gaming

Apple på vej med ny gaming-app

Lynhurtig gaming hos Asus

Logitech forbedrer sin opskrift i nyt headset

Kunst-computer og AI-håndholdt fra MSI

Plaster på såret: Ny GTA 6-trailer

GTA 6 kommer 26. maj ... 2026

Hurtig og skarp Predator-skærm