TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

CES 2024: Mere lyd og billede fra Dolby

Dolby spillede med musklerne på CES: Deres Dolby Vision- og Atmos-formater bliver mere og mere udbredte.

Af / 19/01/2024 - 12:05
CES 2024: Mere lyd og billede fra Dolby

Dolby Laboratories var naturligvis en aktiv deltager på CES 2024. Den amerikanske virksomhed, der blev grundlagt af Ray Dolby i 1965, er involveret i de fleste aspekter af underholdning, film- og musikproduktion, hvor formaterne Dolby Vision og Dolby Atmos bliver mere og mere udbredte. Under CES annoncerede de nye og udvidede partnerskaber med flere TV- og pc-producenter, streamingtjenester og bilmærker.

Dolby Atmos FlexConnect: Hisense er med

Blandt de nyeste teknologier er Dolby Atmos FlexConnect, som har til formål at gøre Dolby surround sound mere tilgængelig. Kinesiske TCL var de første til at lancere denne funktion på sidste års IFA-messe, og på CES 2024 annoncerede Hisense også understøttelse af FlexConnect.

Chipproducenten MediaTek annoncerede også for nylig, at Dolby Atmos FlexConnect kommer til deres smart-TV-platform Pentonic, som bruges af flere kendte TV-producenter. Så vi kan nok forvente, at flere vil lancere funktionen med tiden.

Dolby Atmos FlexConnect gør det muligt at tilslutte trådløse surroundhøjttalere direkte til TV’et, uden at det er nødvendigt med en separat soundbar. Ved hjælp af indbyggede mikrofoner og kamerasensorer i TV’et kan teknologien lokalisere, måle og optimere lydgengivelsen fra de ekstra højttalere, selv når de ikke er placeret optimalt i rummet.

DSC 2098 scaled
Hisense 110UX kan forbindes til ekstra surroundhøjttalere via Dolby Atmos Flexconnect. (Foto: Audun Hage)
Læs også Nyhed: De bedste TV-nyheder fra CES 2024 Din næste TV-skærm skal være kolossal, knivskarp, blændende lysstærk og - gennemsigtig?

Mere Dolby Atmos-indhold til bilen

Dolby gør også fremskridt inden for bilverdenen: Mere end 10 bilproducenter verden over har lanceret køretøjer, der understøtter Dolby Atmos.

Annonce

På CES 2024 annoncerede Dolby et udvidet partnerskab med Mercedes-Benz, lydbogstjenesten Audible og Amazon Music. Samarbejdet betyder, at Mercedes-ejere kan få adgang til Audible og Amazon Musics katalog af musik og fængslende historier i et fordybende Dolby Atmos-format.

(Hvis du altså har en Mercedes med et kompatibelt system – Burmester 4D- og 3D-lydsystemer med den nyeste MBUX-generation).

Lotus x Dolby Atmos
<
>
Dolby arrangerede også en fremvisning af sports-SUV'en Lotus Eletre, som er udstyret med et kraftfuldt Dolby Atmos-kompatibelt lydsystem. Vi har allerede testet bilen, men den kommer til USA senere på året. (Foto: Dolby).
Læs også TEST: Mercedes EQE med Dolby Atmos Burmester-anlægget i Mercedes EQE har fået en velkommen opdatering med Dolby 3D-lyd, og vi kan røbe, at det lyder superfedt! Samtidig er der en trist nyhed til eksisterende EQE-ejere.
Læs også TEST: Lotus Eletre S Lotus Eletre er fantastisk at køre, rummelig som en limousine og har fornuftig rækkevidde.

Dolby til PC og gaming

Dolby har også fået flere pc-producenter med om bord: Alienware og ASUS har annonceret deres første gaming-pc-skærme, der understøtter Dolby Visions HDR-format: Nærmere bestemt Alienware 32 4K QD-OLED Gaming Monitor (AW3225QF) og ASUS’ ROG Swift OLED PG32UCDM. De nye skærme understøtter også Dolby Vision til gaming, hvilket giver bedre kontrast til spil, der understøtter det.

Sidst, men ikke mindst, annoncerede Dell også, at de nyeste laptops i XPS-familien understøtter både Dolby Vision og Dolby Atmos.

cs2404g0028 007 691466 aw product announcements still 6 4x5 smv 1
Alienware 32 4K QD-OLED Gaming Monitor får Dolby Vision. (Foto: Alienware)

Dolby til Apple Vision Pro

I denne uge bekræftede Apple også, at deres kommende Vision Pro VR-briller vil understøtte Dolby Vision HDR og Dolby Atmos surround sound (spatial audio).

Læs også Nyhed: Apple Vision Pro lanceres i USA den 2. februar Tidligere rygter om store forsinkelser viste sig at være falske.
(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Nye JBL-soundbars med AI-lyd

Er dette verdens første projektor med subwoofer?

Dolby og TCL "flexer" med ny lydteknologi

Sonys projektorer er tilbage i Europa efter to måneders pause

Kraftværker til hjemmebiografen fra Marantz

Projektorkrise for Sony-fans

Din Samsung-soundbar kan gå i udu: Sådan undgår du fejlen

Redning for "døde" Chromecast-enheder på vej

Død Chromecast-enhed? Gør sådan her

Denne projektor har to lasere

Verdens første 'AI-projektor' fra Samsung

Hjemembiograf på fire hjul: Li Auto Mega med Dolby Atmos