TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

Hold smart jul med Philips Hue

Signify har netop lanceret Philips Hue Festavia, som er en smart lyskæde til juletræet.

Af / 11/11/2022 - 08:27
Hold smart jul med Philips Hue

Endelig kan dit juletræ indgå fuldt og helt i det smarte hjem. Philips Hue Festivia lyskæden har 250 små LED’er fordelt på 20 meter og kan bl.a. bruges som pynt på juletræet, skriver producenten Signify i en pressemeddelelse. Nu skal det nemlig være slut med at kravle rundt under træet for at tænde eller slukke lyset.

Ved hjælp af Philips Hue-app’en kan man dæmpe eller øge lysstyrken, skifte farve, tænde og slukke, indstille timere, lave tidsplaner osv. Man kan også vælge bestemte punkter på lyskæden og derved skabe en gradient lyseffekt, med forskellige farver.

Læs også Nyhed: Philips Hue får Matter efter nytår Matter-standarden, som skal gøre det lettere for Smart Home-produkter at fungere sammen, er nu blevet officielt lanceret. Og Matter er på vej til næsten alle Philips Hue-produkter, fortæller producenten.

Desuden introducerer Signify sammen med Festivia-lyskæden nye funktioner i Philips Hue-app’en. Den nye Sparkle-effekt får lysene på lyskæden til at blinke og skaber en ekstra festlig stemning, loves det.

Man kan også vælge de eksisterende effekter Candle eller Fireplace for at skabe hygge. Derudover kommer der med Festavia en anden effekt kaldet Scattered. Mens gradient funktionen skifter farver henover fem punkter fra den ene ende til den anden, så kan man med Scattered-funktionen vælge op til fem farver som tilfældigt blandes på lyskæden og giver en farverig, festlig oplevelse, garanterer producenten.

Philips Hue Festavia string lights product 1
(Foto: Signify)

Det vil vi så glæde os til.

Annonce

Pris og tilgængelighed

Philips Hue Festavia koster 1.199 kroner Og er tilgængelig fra den 15. november.

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Airfryer i "to-go" udgave

DJI går ind på markedet for robotstøvsugere for at undgå amerikanske sanktioner

Garmin hjælper dig med at sove bedre

Lav softice i køkkenet

Ny og mere kraftfuld Roomba med moppefunktion

Våbenkapløb på airfryers

Cuisinart køler dig i sommervarmen

Videodørklokke med Matter

20 smart home-produkter fra IKEA

En mellemstor pizzaovn

Verdens kraftigste robotplæneklipper?

Tre nye robotstøvsugere fra Dreame