TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Nu kan du spørge Google Home om vejret

Netatmos smarte vejrstation understøtter fremover alle tre stemmeassistenter: Amazon Alexa, Apple Siri og Google Home.

Af / 21/03/2023 - 12:58
Nu kan du spørge Google Home om vejret

Brugere af Netatmos smarte vejrstation, Netatmo Weather Station, kan nu nyde godt af understøttelse af de tre store stemmeassistenter fra hhv. Amazon, Apples og nu også Google.

Læs også Test: Netatmo Weather station NWS01 En elegant og letbetjent vejrstation for dig, der er afhængig af elementerne.

Det betyder i praksis, at brugere af Google Home f.eks. kan bede Google om informationer som f.eks. temperaturen udenfor ved hjælp af Netatmos udendørsmodul. Derudover kan man også få Google til at give en besked, når det begynder at regne udenfor, så man kan planlægge sin dag nemmere og mere effektivt. Det skriver Netatmo i en pressemeddelelse.

Læs også Guide: Fem grunde til at bruge digitale assistenter – og tre grunde til at lade være Til trods for aflytning: Skal du købe en smart-højttaler med indbygget digital assistent? Få svaret her.

De fleste af Netatmos øvrige produkter har haft Google Home-understøttelse i en årrække.

En del af verdens største fællesskab for vejrstationer

Netatmos vejrstationer fanger tusindvis af lokale oplysninger om temperatur, luftfugtighed, nedbør og vind i hele Europa. Udover informationerne, som vejrstationerne giver til brugerne selv, så bidrager de også med denne information til verdens største vejrnetværk og -kort, Weathermap, der dækker over 170 lande.

Annonce
(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

1 kommentar til “Nu kan du spørge Google Home om vejret”

  1. Hej Peter,
    Du skriver i nyheden, at der nu er stemmestyring til Netatmo Weather Station, men når man klikker på de to links, der er i artiklen, kommer man frem til en anmeldelse, hvor hovedankepunktet er, at den ikke kompatibel med stemmeassistenter eller HomeKit.
    Så hvad skal man tro? 🙂
    Mvh,
    Jesper

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Robotstøvsugeren Roborock Saros Z70 rydder op efter dig

Smart home for høns

Ny robotstøvsuger fra Roborock lover dig mere fritid

De'Longhi lancerer espressomaskine med 35 forskellige drikke

Ambilight for fattigrøve

Ny toptunet robotstøvsuger

Witt Piccolo Rotante 16" holder målet

Nu kommer Ballie - og den er blevet klogere

Dysons nye effektive luftrenser

Her er Movas vilde AI-planer for fremtiden

Masser af rengøringsmaskiner fra Mova

Prisvenlige robotplæneklippere fra Mova