TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Apple-skærm skal styre dit smarte hjem

En ny iPhone-opdatering antyder, at Apple snart vil komme med en betydelig smart home-løsning. Nemlig en 7-tommers smartskærm, der kan styre det hele.

Apple-skærm skal styre dit smarte hjem

Bloomberg-journalisten Mark Gurman afslører detaljerne om Apples nye satsning i sit seneste nyhedsbrev. Den nye smart home-skærm, der beskrives som “Apples vigtigste lancering i 2025”, bliver det første skridt mod en større rolle i det intelligente hjem.

“Det bliver som en mindre og mere overkommelig iPad, der giver brugerne mulighed for at styre apparater, have FaceTime-opkald og håndtere andre opgaver,” skriver Gurman.

Høj ydeevne

Ifølge rygtet finder vi under motorhjelmen den kraftfulde A18-processor, som vil drive Apples nye intelligence-funktioner. Det indbyggede kamera vil understøtte videomøder via FaceTime og vil også være i stand til at genkende håndbevægelser.

Skærmen bliver kvadratisk i stedet for rektangulær med en låseskærm, der kan tilpasses.

Læs også Nyhed: Apple vil placere skærme i hele dit smarte hjem Ifølge en ny rapport er det intelligente hjem Apples næste store satsning med flere nye produkter.

Andet halvår

Der går rygter om, at masseproduktionen starter i anden halvdel af året. Den nye enhed vil køre et helt nyt styresystem kaldet homeOS, baseret på tvOS, der bruges i Apple TV.

Annonce

Når produktet lanceres, vil det konkurrere direkte mod etablerede løsninger som Amazon Echo Show og Google Nest Hub.

Læs også Guide: Har Matter forvandlet det smarte hjem? One standard to rule them all! Efter to år, har Matter så gjort det lettere at forbinde et smart hjem?

Ifølge Gurman er dette kun begyndelsen. En dyrere version er under udvikling med en robotarm, og vil angiveligt kunne følge brugeren rundt i rummet.

Mere information: Bloomberg.com (kræver abonnement)

(NB: Artikelbilledet er en AI-illustration af Dall-E – ikke det rigtige produkt)

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Stemnings-lyskanon

Nye robotstøvsugere fra Roborock

40.000 overvågningskameraer pivåbne for hackere

Reolink Altas er synsk

Netatmo har gode nyheder til pollenallergikere

Overvågning med nattesyn

Kaffe-ninja til køkkenbordet

Dreame Z30 klarer både vådt og tørt

Forsinket iPad-robot

Philips lader dig lave dine egne reservedele

Robotstøvsugeren Roborock Saros Z70 rydder op efter dig

Smart home for høns