TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

Sony Xperia 1 VII får opgraderet kamera og Walkman-lyd

Sonys kommende flagskibsmobil lanceres globalt om få uger.

Af / 02/05/2025 - 12:38
Sony Xperia 1 VII får opgraderet kamera og Walkman-lyd

Sony er klar til at løfte sløret for sin næste topmobil. Den nye smartphone, som får navnet Xperia 1 VII, bliver efterfølgeren til sidste års Sony Xperia 1 VI, og nu er talrige detaljer blevet lækket forud for lanceringen.

Læs også TEST: Sony Xperia 1 VI Ændringerne af Xperia-flagskibsmodellen kan måske få hidtil loyale brugere til at holde sig væk fra Sony Xperia 1 VI.

Informationerne stammer fra det japanske tech-medie Sumahodigest, som citerer X-brugeren Chunvn8888. Vedkommende har på det sociale medie delt informationer fra en privat vietnamesisk Xperia-Facebook-gruppe, som angiveligt har fået tidlig adgang til enheden. Ifølge de lækkede oplysninger vil Xperia 1 VII blive udstyret med en FHD+ OLED-skærm i et 19,5:9-format og den nyeste Snapdragon 8 Elite-processor samt 12 GB RAM.

Sony Xperia 1 VII
(Foto: Sumahodigest)

Kamera og lyd i verdensklasse

Kameradelens tele-sensor bliver hele 2,1 gange større end hos forgængeren og får en længere brændvidde, hvilket lover godt for mobilens zoom-egenskaber. Samtidig implementerer Sony nye AI-funktioner i kamerasoftwaren for at forbedre billedkvaliteten.

Sony Xperia 1 VII
(Foto: Sumahodigest)

Ifølge rygterne har Sony denne gang også gjort et stort nummer ud af lydkvaliteten. Xperia 1 VII beholder det efterhånden sjældne 3,5 mm jackstik, og hele lydkredsløbet har fået en gennemgribende Walkman-tunet opgradering. Det gælder både hardware med ny kredsløbsdesign, forbedrede komponenter og materialer, samt omfattende softwareforbedringer.

Designmæssigt ser Xperia 1 VII ud til at følge i forgængerens fodspor, men med mere markante Walkman-inspirerede elementer – mere firkantet form, modificeret skærmformat og en tydeligere kamerabule på bagsiden. Mikrofonplaceringen er også ændret, så den nu sidder tættere på hovedtelefonstikket.

Sony Xperia 1 VII
(Foto: Sumahodigest)

Billeder, der er lækket via det japanske medie, viser, at mobilen kommer i tre farver: Sort, Navy Grøn og Lilla – sidstnævnte er en genoplivning af en populær farve, der sidst blev set på Xperia 1 IV.

Sony Xperia 1 VII
(Foto: Sumahodigest)

Større end forgængeren

Ifølge de lækkede billeder måler Xperia 1 VII cirka 165 mm x 74 mm, hvilket gør den omkring 3 mm længere end forgængeren, mens bredden forbliver den samme. Det efterlader dog et mysterium, da det nuværende 21:9-skærmformat næppe kan passe i det større kabinet, medmindre Sony drastisk reducerer skærmkanterne eller ændrer skærmformatet.

Sony Xperia 1 VII
(Foto: Sumahodigest)

Lancering og pris

Sony Xperia 1 VII forventes lanceret den 15. maj 2025 globalt, med salgsstart umiddelbart efter i Japan og Taiwan. Forbrugere i Sydøstasien må dog vente til juli, og det er endnu uvist, om modellen overhovedet kommer til USA.

Prismæssigt lander Xperia 1 VII på omkring 9.500 kroner.

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Samsungs nye foldbare med endnu mere AI og langt slankere design

OnePlus udvider sortimentet: Nord 5, Nord CE 5 og nyt 43 mm Watch 3 lanceret

Spansk politi mistænker Pixel-brugere for at være narkohandlere

Først Huawei, nu OnePlus?

Nothing lancerer intet mindre end sin dyreste mobil nogensinde

WhatsApp får AI-funktioner uden at læse dine beskeder

Apple åbner iPhone for konkurrenter til AirDrop

Fairphone 6 lanceret i Google-fri udgave

AI fylder næsten ingenting på nettet

Adobes billed-AI i mobilen

Spændende OnePlus-nyheder på vej

Android 16 er her allerede