TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Samsung klar med flagskibs-tablet

Den 15. august bliver Samsung Galaxy Note 10.1 præsenteret, og allerede en uge senere kan du finde den på butikshylderne.

Af / 07/08/2012 - 00:21
Samsung klar med flagskibs-tablet

Der er ikke mange dage til, at du kan købe det, som Samsung selv betegner som deres ”seneste lysende stjerne”, Samsung Galaxy Note 10.1.
Samsung skriver i en pressemeddelelse, at tablet-computeren er klar i butikkerne i uge 34 – det vil sige fra omkring den 20. august – til en vejledende udsalgspris på 5.000 kroner.

En uge forinden holder Samsung et event, hvor Galaxy Note 10.1 bliver præsenteret. En tablet der første gang blev vist frem for pressen til Mobile World Congress i februar.

Galaxy-tablet’en har en 10 tommer stor skærm med en opløsning på 1280 x 800 pixels. Den har Samsungs egen brugerflade, Touchwiz, og kører på Android-versionen 4.0 (Ice Cream Sandwich).

Det kan den
Den kombinerer mobiltelefoni med tablet-platformen via telefonfunktionen. Ellers er det især funktionen ’split-screen’, der er bemærkelsesværdig. Med den kan du gøre flere ting på samme tid. For eksempel kan du foretage videoopkald på den ene side af skærmen, mens du laver en indkøbsliste til aftensmaden på den anden. Du kan selv bestemme, hvor stort ’pop-up-vinduet’ skal være, og hvor det skal placeres på skærmen.

Samtidig kommer Galaxy Note 10.1 med den interaktive S Pen, som vi allerede kender fra hybridenheden Galaxy Note, der er en mellemting mellem en smartphone og en tablet.

Annonce

Pennen fungerer som en digital kuglepen, som blandt andet kan bruges til billedbehandling med touch-versionen af Adobe Photoshop, der er optimeret til brug med pennen. S Pen kan også bruges til at tage noter til møder eller forelæsninger, hvor den forvandler håndskrift til tekst på skærmen.

Specifikationer
10.1 tommer LCD-skærm (1280×800)
Quad Core-processor
1.4 GHz med 2 GB RAM-hukommelse
Bluetooth version 4.0
16 GB intern hukommelse – med plads til eksternt SD-kort (op til 64 GB)
7.000 mAh batteri

Denne nyhed bringer vi i samarbejde med TV 2 Beep.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Supertynde mobiler var en fiasko – Honor tror, de ved hvorfor, og har løst problemet

Asus vil ikke lave flere smartphones - men din Zenfone vil stadig blive opdateret

Samsung Galaxy S26: Samsung er kommet til at bekræfte de nye modeller ved et uheld

De mest holdbare mobiler

ChatGPT udfordrer Google Translate

Internationale direkte betalinger med Klarna

Med Gemini under hjelmen bliver iPhone en Android-klon

Har du fået en mail om dit Instagram-password? Ignorer den!

Motorola lover syv års opdateringer til ny topmodel, der koster under 8.000 kroner

OnePlus lancerer gaming-mobil

Mislyde fra iPhone 17 Pro

Tvungen opgradering til iOS 26