TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

Huawei Watch GT 3 i to størrelser

Huawei Watch GT 3 har over 100 træningstilstande.

Af / 13/12/2021 - 22:26
Huawei Watch GT 3 i to størrelser

Den tidligere udgave af Huaweis smart-ur, Watch GT 2 Pro, var ligesom den nye udgave lige så velegnet til jakkesæt som til træning. Det nye Huawei Watch GT 3 kommer også i en maskulin udgave på 46 mm i diameter ud over den mere diskrete udgave på billederne herunder, som er på 42 mm.

Hvis man vælger den største udgave, kan man strække batterilevetiden op til 14 dage. Ved normal brug, siger Huawei, som også fortæller, at aktiv brug giver op til otte dages batterilevetid. Det er en hel del mere end de fleste smart-ure, som ofte skal oplades hver nat.

<
>
(Foto: Huawei)

Watch GT 3 46 mm og GT 3 Pro 42 mm har over 100 tilgængelige træningstilstande. Urene har fået bedre og mere præcis pulsmåling og har også løbende overvågning af iltniveauet i blodet, SpO2. Desuden har de GPS integreret med dobbelt frekvens for større præcision ved positionsvisning.

Man kan også styre samtaler fra mobilen på urets touch-skærm, svare på SMS’er eller afvise opkald. AMOLED-skærmen på 46 mm versionen er på 1,43 tommer, mens 42 mm versionen har en skærm på 1,32 tommer. Ligesom Apple Watch har GT 2-serien også en roterende krone for nemmere navigation på skærmen.

d15293be c533 4a8a b3fa 1eecca272d28
Huawei GT 3 42 mm. (Foto: Huawei)

Smart-urene i GT 3-serien har hurtiglås til remmene, så det skulle være nemt at skifte remme og lænker.

Annonce

Begge udgaver af Watch GT 3 kan bruges af både iPhone- og Android-brugere. De er tilgængelige nu, og priserne starter ved 2.190 kroner.

74374768 c4be 41e4 a697 26a7781c0c7f scaled 1
(Foto: Huawei)
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Spansk politi mistænker Pixel-brugere for at være narkohandlere

Først Huawei, nu OnePlus?

Nothing lancerer intet mindre end sin dyreste mobil nogensinde

WhatsApp får AI-funktioner uden at læse dine beskeder

Apple åbner iPhone for konkurrenter til AirDrop

Fairphone 6 lanceret i Google-fri udgave

AI fylder næsten ingenting på nettet

Adobes billed-AI i mobilen

Spændende OnePlus-nyheder på vej

Android 16 er her allerede

Alt det nye fra Apple WWDC

Huawei-scenarie truer: USA stopper Xiaomis chip-udvikling