TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

Honor 6 er ikke en Huawei

Eller… det er Huawei, der har lavet den, men den hedder noget andet. Forvirret? Så læs videre.

Af / 29/10/2014 - 17:01
Honor 6 er ikke en Huawei

Den kinesiske mobilproducent, Huawei, har ved et arrangement i Berlin lanceret et nyt mobilbrand ved navn Honor. Samtidig har kineserne lanceret brandets første smartphone, som får navnet Honor 6.

DSC01496

Idéen med Honor-brandet er, at mobilerne kun sælges online og at al markedsføring foregår online og viralt via sociale medier. Ved at spare en masse penge på fraværet af traditionel marketing og distribution håber Honor på at kunne tilbyde forbrugerne – især de unge – topmodeller til meget billige priser.

Samtidig vil man også i dialog med forbrugerne om eksisterende og kommende produkter, og Honor hævder i hvert fald, at man vil bruge feedback fra forbrugerne – som kan komme i kontakt med Honor via Facebook, Twitter eller på hjemmesiden hihonor.com – direkte i udviklingen af nye produkter.

Skærmbillede 2014-10-29 kl. 16.10.37

Annonce

Det første af slagsen er som sagt Honor 6, som i Danmark vil kunne købes eksklusivt via komplett.dk til en pris på 2.499 kroner.

Og hvis ellers Honor 6 holder, hvad den lover, så får man vitterlig et flagskibsprodukt til budgetpris!

Den Android KitKat-baserede Honor 6 kan opnå en download hastighed op til 300 Mbps med et Octa-core Kirin 920 chipsæt og integration med LTE Advanced kommunikationsmoduler, der supporterer LTE Cat6. Herudover er Kirin920 blevet kombineret med 3 GB RAM.

Derudover er det hurtigt at finde kameraet frem på en Honor 6. Med en snapshot funktion på 0,6 sekunder på 13 MP kameraet (som vi kender det fra Huaweis flagskibsmodel, Ascend P7), er det hurtigt at tage et billede uden at skulle låse skærmen op først. Du skal blot dobbeltklikke på knappen, hvor du også skruer lyden ned, og så har du taget dit billede.

Skærmbillede 2014-10-29 kl. 16.12.25

Takket være et batteri med en kapacitet på 3100 mAh og såkaldt SmartPower 2.0 teknologi er batterilevetiden på Honor 6 på mere end to dage ved almindelig brug og mere end en dag ved intensiv brug.

Sidst men ikke mindst har mobilen en skærm på 5” med Full HD opløsning, hvilket indebærer en PPI på 445.

Honor 6 kan bestilles via komplett.dk fra i dag.

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

TCL's nye mobil giver e-bogs-oplevelse i farver

Mere ekstrem foldning fra Huawei

Diskret ur forudsiger din fremtid

Samsung udvider Galaxy-familien med nye tablets og budget-flagskib

Vandtætte mobiler er ikke vandtætte

Googles sparekniv rammer Pixel 10a

Verdens tyndeste foldbare smartphone lanceres i Norden

Nye billige Galaxy-produkter

Oplad din mobil lige så hurtigt trådløst som med kabel

Årets Pixel-mobiler er her

Meta smart-briller til 800 dollar

Pebble is back