TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhed

Android-baseret fordybelse: Boox giver teknologien roen tilbage

Tre nye ePaper-enheder fra Boox lover frihed, fokus og fordybelse i et åbent Android-univers – nu i farver og A4.

Android-baseret fordybelse: Boox giver teknologien roen tilbage

I en tid, hvor smartphones kæmper om at levere de mest lysende pixel med den største hastighed, er det næsten befriende, når nogen tilbyder det modatte. Boox lancerer tre nye ePaper-enheder, Note Max, Note Air5 C og Palma 2 Pro – der ikke jagter den højeste hastighed, men i stedet lover den dybe stilhed.

I modsætning til de flerste andre e-bogslæsere er Boox-enhederne Androidbaserede.

Boox Note Max har en skærm på hele 13,3″ i A4-format. Den er udstyret med en Carta 1300 E Ink-skærm, hvor kontrasterne i følge pressemeddelelsen står knivskarpt.

Tykkelsen er blot 4,6 mm, og der er 6 GB RAM om bord. Man kan tilkøbe et magnetisk cover med tastatur. Selve enheden koster 5.340 kroner.

Note
Boox Note Max i A4-format med magnetisk tastaturcover. (Foto: Boox)

Note Air5 C er det kreative bud med en 10,3 tommer Kaleido 3 farve-E Ink-skærm. Den forener E Ink-teknologien med farver i naturlige nuancer og har dual-tone frontbelysning, som kan tilpasses omgivelserne.

Annonce

Pennen, der naturligt nok er døbt Pen3, skriver med en modstand, der efter sigende skal minde om papir, og kan via funktionen Smart Scribe konvertere håndskrift til tekst. Den har også mulighed for magnetisk tastaturforbindelse. Prisen starter ved 3.960 kroner.

Note Air5 C
Note Air5 C har en 10,3” E Ink-skærm i farver og en pen, der skal give samme modstand som papir. (Foto: Boox)

Palma 2 Pro er den mest kompakte enhed, skabt til de mobile brugere. Med en vægt på kun 175 gram og en 6,13″ Kaleido 3 farve-E Ink-skærm er den let at have med.

Den har 5G-forbindelse og kan fungere som en dedikeret læser/note-tager. Takket være den åbne Android-platform kan den hente apps, podcasts og bruge GPS via Google Play. Den vejledende pris er 2.990 kroner.

Palma 2 Pro
Palma 2 Pro har smartphone-størrelse og kører Android. Men føles som en bog. (Foto: Boox)

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

OnePlus på vej mod lukning?

Supertynde mobiler var en fiasko – Honor tror, de ved hvorfor, og har løst problemet

Asus vil ikke lave flere smartphones - men din Zenfone vil stadig blive opdateret

Samsung Galaxy S26: Samsung er kommet til at bekræfte de nye modeller ved et uheld

De mest holdbare mobiler

ChatGPT udfordrer Google Translate

Internationale direkte betalinger med Klarna

Med Gemini under hjelmen bliver iPhone en Android-klon

Har du fået en mail om dit Instagram-password? Ignorer den!

Motorola lover syv års opdateringer til ny topmodel, der koster under 8.000 kroner

OnePlus lancerer gaming-mobil

Mislyde fra iPhone 17 Pro