TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

Endelig Android 16 til Oppo- og OnePlus-mobiler

Masser af mobiltelefoner får opdateret OxygenOS og ColorOS, og vi har listen.

Af / 12/11/2025 - 16:39
Endelig Android 16 til Oppo- og OnePlus-mobiler

I sommer udsendte Google den nye version af det mobilstyresystem, som bruges af de fleste smartphones på markedet. Som sædvanlig var Googles egne Pixel-mobiler de første til at få Android 16. Siden da har de andre producenter arbejdet bag kulisserne for at tilpasse det, så det får deres egen brugergrænseflade og funktioner. Nu har den kinesiske producent Oppo og dennes datterselskab OnePlus annonceret, at de vil begynde at udrulle opdateringer til en række modeller.

ColorOS 16 er allerede ved at være tilgængelig til Oppo Find N3, Find N3 Flip, Find N5, Find X8 og X8 Pro samt tabletten Oppo Pad 3 Pro. Blandt de nye funktioner er mere flydende animationer i virksomhedens egne apps, mulighed for frit at ændre størrelsen på apps og mapper på startskærmen samt en række optimeringer, der er beregnet til at gøre mobilen hurtigere og mere strømbesparende.

1981628960974307336
Foto: Oppo

I morgen lanceres OnePlus 15 med OxygenOS forudinstalleret. Opdateringen er dog allerede begyndt at blive rullet ud til OnePlus 12, 13, 13s, 13R og OnePlus Open. Den er også tilgængelig til OnePlus Pad 2 og Pad 3 tablets. Senere i november vil den være tilgængelig til OnePlus 12R. I december vil den begynde at blive sendt ud til OnePlus 11-serien samt OnePlus Nord 3, Nord 4, Nord 5 og Nord CE 4. Derimod vil ældre modeller som Nord 2, Nord 2T og Nord 2 Lite ikke få opdateringen.

Du modtager en besked, når opdateringen er tilgængelig til din mobiltelefon. Hvis du er utålmodig, kan du altid gå ind i systemindstillingerne og tjekke manuelt. Som sædvanlig frigives softwaren gradvist, så det er muligt, at netop din mobil må vente lidt længere, men opdateringen skulle være klar i løbet af november.

Annonce
(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Hænderne fulde? Nu kan du bare tale med Google

Nye OnePlus-mobiler kommer næppe til Danmark

Samsungs nye prisvenlige AI-mobiler

Endelig bliver det nemt at dele mellem iPhone og Galaxy

Samsung stopper produktion af Galaxy Z TriFold

Endelig! Chrome til Android bliver lidt mere voksen

iPhone 18 får også Liquid Glass, men Apple lover mere kontrol

Sådan beskytter du din mobiltelefon mod amerikanske tech-giganter

Slut med de flade kort i Google Maps

Sådan kommer OnePlus 15T til at se ud

Er din iPhone sikker? Sådan undgår du det lækkede supervåben

Her er Nothing's nye (4a) serie