TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
Få fuld adgang til alt LB+ indhold

Nyhed

Elon Musks AI Grok er ikke længere eksklusiv for X

Du behøver ikke længere at gå til X for at bruge Grok AI-chatbotten.

Af / 12/01/2025 - 11:05
Elon Musks AI Grok er ikke længere eksklusiv for X

For lidt over et år siden præsenterede Elon Musk sin virksomhed X AI og deres første produkt, Grok-chatbotten. Det første år var den kun tilgængelig for X Premium-abonnenter, men i december blev den frigivet til alle brugere, dog med begrænsninger. I december fik Australien adgang til en web- og app-version af Grok, som nu bliver frigivet til offentligheden. Det vil sige i USA.

Læs også Nyhed: Elon Musk lancerer Grok, den sarkastiske AI-chatbot Den siges at kunne hjælpe dig med at stille de rigtige spørgsmål og forstå, hvordan verden fungerer.

Grok adskiller sig fra andre store sprogmodeller ved, at den ifølge Musk er mindre formel. Ved lanceringen blev den beskrevet som sarkastisk, og at den i modsætning til for eksempel ChatGPT besvarer alle spørgsmål. Det førte til kritik af, at den kunne sprede misinformation og farlig viden. Det blev understreget for et par måneder siden, da en ny version lystigt genererede falske billeder af kendte i upassende situationer.

Læs også Nyhed: xAI’s chatbot Grok genererer upassende billeder Nu oversvømmes det sociale medie X af det ene fake kendisbillede efter det andet.

Siden lanceringen er Grok hurtigt blevet forbedret og har fået flere færdigheder. Den seneste version, Grok 2, siges at være tre gange hurtigere end den tidligere version og at være mere præcis, bedre til at følge instruktioner og bedre til at forstå andre sprog end engelsk. Ligesom sine konkurrenter kan Grok forstå billeder, skabe billeder ud fra en beskrivelse, løse problemer, skrive kode samt analysere og skabe tekster.

grok ai app
(Screenshot: App Store)

Som nævnt er iOS-appen i øjeblikket kun tilgængelig i USA. Vi forventer dog, at den snart ikke vil have flere begrænsninger for anvendelse, end X-versionen har og dermed blive tilgængelig i andre lande.

Ifølge websitet Tom’s Guide, som satte den op mod ChatGPT, er Grok faktisk en smule bedre.

Annonce
(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Annoncørindhold: Samsung 990 PRO SSD

Hvor meget kraft får du egentlig ud af en Samsung 990 PRO SSD?

Læs mere

Kunstig intelligens kan snart indstille Windows

Nye kompakte Surface-enheder

Et sidste farvel til Skype

Trumps told-krig får konsekvenser: Første tech-producent fjerner produkter fra det amerikanske marked

Chromebooks i stimer

Apple maksimerer Mac Studio

Apple opgraderer Macbook Air igen

Denne laptop har foldbar skærm på 18,1"

Danmarks billigste 5G-router

Velduftende mus fra Asus

Går processorudviklingen baglæns?

Problemer med dit ny GeForce-kort? Her er måske løsningen