TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

Rega Kyte er udviklet og fremstillet i England

Ny generation af kompakthøjttalere med avanceret teknologi.

Af / 04/02/2021 - 22:14
Rega Kyte er udviklet og fremstillet i England

Man tænker måske ikke på Rega som højttalerproducent. Det er pladespillere, de er bedst kendt for, men de har faktisk lavet højttalere næsten lige så længe, som de har lavet grammofoner.

Den nye Kyte repræsenterer en lille generationsskifte for Rega. Det er den første højttaler, der er støbt i fenol og forstærket indvendig med keramiske plader.

re3

Højttaleren har også håndbyggede enheder, og dermed adskiller den sig fra den sædvanlige opskrift med MDF-plader og generiske enheder.

De kompakte højttalere, der kun er 32,5 cm høje, har en MX-125 bas-enhed med forstærket papirmembran samt Regas ZZR diskant-enhed med en lille spredelinse foran.

Annonce

re4

Højttalerne kommer med en fod, der gør det muligt at vinkle højttaleren lidt, og vi tænker, at de vil være et godt match til den fremragende integrerede Rega IO, som er blandt de bedste budgetforstærkere derude.

Læs også TEST: Rega io Den lille Rega-forstærker er en billig indgangsbillet, og lyden er i en klasse for sig.

De små højttalere har en følsomhed på 89 dB – perfekt for små budgetforstærkere – og med en pris på ca. 5.000 kroner pr. par kan man sætte et meget interessant anlæg op uden at sprænge budgettet.

re2

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD Tilbud - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt indhold i 1 måned for 49 kr

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Advantage Club
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Festglade Sony-højttalere med fed bas

Lille højttaler med stort forbillede

Sony lancerer nye soundbars

Klipsch fornyer ikoniske højttalere

Soundbarer med mulighed for opgradering

Ny System Audio-højttaler med dybere bas og renere lyd

Din Samsung-soundbar kan gå i udu: Sådan undgår du fejlen

Samsung sælger flest soundbars i verden

JBL sætter skub i gadefesten

Smart bas fra briterne

Scansonic til budgetvenlige priser

Disse norske højttalere koster som en lille bil