TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Logitech Boom til electrofans

Bluetooth-højttaleren Ultimate Ears Boom kommer i en særudgave med håndtegninger af dubstep-musikeren Skrillex.

Logitech Boom til electrofans

Den lille trådløse Boom-højttaler fra Logitech-ejede Ultimate Ears er rigtig udmærket. Det har vi selv konstateret, da vi testede den, og den sælger i øvrigt som varmt brød. Højttaleren er par gange blevet opdateret med nye funktioner, som kan fås ved at hente den nye firmware på nettet.

Også hvad det ydre angår kommer der løbende opdateringer. Er der fans af electro- og dubstepmusikeren Skrillex i husstanden, kunne årets julegave være fundet. En specialudgave af højttaleren er nemlig prydet med håndtegninger af den seks gange grammyvindende musiker.

UE BOOM er fantastisk, fordi den er så lille, bærbar og kraftfuld,” udtaler Skrillex, som fortæller i pressemeddelelsen, at han bruger dem hele tiden, når han er på tour – både i bussen og backstage.

Imens den 26-årige musiker må leve med at høre en noget mindre bastung udgave af sin musik gennem den lille UE Boom, vil den nok klare turnelivet ganske godt. Højttaleren er beskyttet mod vand og snavs, og kører i øvrigt op til 15 timer på en opladning.

Pris og tilgængelighed:
Skrillex-udgaven af UE BOOM forventes at være tilgængelig i Danmark i november 2014 til en vejledende pris på 1.599 kroner.

Annonce
Skrillex_festival
Den 26-årige electromusiker Skrillex har lagt navn og tegninger til UE Boom. Han bruger den selv på turneer. Han spiller ca. 200 koncerter om året, og har besøgt Smukfest i 2014.
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Testvinder i en ny udgave

B&W fejrer 45 års samarbejde med Abbey Road

JLab vil gerne med til fest

Tjek Wilsons nye Sabrina V

Bærbar højttaler med redkordlang batteritid

Første soundbar fra Marshall

V-16 F: Nyt bæst af en subwoofer fra Dali

Tre nye højttalere i den absolutte topklasse

Fejrer jubilæum med specialmodel

Dansk high end i nye farver

Vi har hørt TCL og Dolbys nye højttalere

Første lyt til Audiovectors flagskib