TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Garmin gennemfører opkøbet af JL Audio

Planlægger bl.a. avancerede lydløsninger til maritim brug.

Af / 21/09/2023 - 14:54
Garmin gennemfører opkøbet af JL Audio

Garmin meddelte i dag, at de har gennemført opkøbet af amerikanske JL Audio. Intentionen om at forene de to virksomheder blev annonceret tilbage i august, og nu er handelen blevet gennemført.

Læs også Nyhed: Garmin satser på lyd Garmin køber højttalerproducent.

For os her i Norden er JL Audio nok mest kendt for sine kraftfulde subwoofere til bilstereo, hi-fi og hjemmebiograf. De har gjort sig bemærket med deres “Stealthbox” baskasser og skræddersyede højttalerløsninger til forskellige bilmodeller, og ikke mindst de brutale hjemmebio-subwoofere i Gotham- og Fathom-serierne. Men JL Audio udvikler også kreative og avancerede lydløsninger til udendørs brug, maritim brug, autocampere, camping og ATV-køretøjer, og netop den del har måske gjort dem særligt attraktive for Garmin.

JL Audio driverrs
JL Audio er bl.a. en kendt producent af kvalitetshøjttalere til maritim brug. Foto: JL Audio

“Vi er glade for at byde JL Audio velkommen til Garmin-teamet. JL Audio er kendt for at levere førsteklasses lydkvalitet, og vi ser frem til at integrere disse anerkendte funktioner af høj kvalitet i Garmins økosystem. Vi ser frem til at tilbyde både nye og eksisterende kunder over hele verden en førsteklasses lydoplevelse,” siger Cliff Pemble hos Garmin.

JL Audio vil fortsat have hovedkvarter i Miramar, Florida, hvor mere end 600 medarbejdere nu bliver en del af Garmins globale team. JL Audio-brandet vil blive bevaret, og produkterne vil blive integreret i Garmins maritime segment. De økonomiske vilkår for opkøbet er ikke kendt.

Læs også : Nye Fathom V2-subs fra JL Audio En af de mest rystende subwoofere på markedet kommer snart i ny version.
Annonce
(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Bærbar højttaler med redkordlang batteritid

Første soundbar fra Marshall

V-16 F: Nyt bæst af en subwoofer fra Dali

Tre nye højttalere i den absolutte topklasse

Fejrer jubilæum med specialmodel

Dansk high end i nye farver

Vi har hørt TCL og Dolbys nye højttalere

Første lyt til Audiovectors flagskib

Hvad siger du? Sonos soundbars får en ny funktion

BBC-klassikere i eksklusiv særudgave

Audiovector fremviser nyt flagskib

Ægte reolhøjtaler fra Fyne