TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

To tonearme i referenceklassen fra Ortofon

Danske Ortofon har lanceret to nye tonearme i referenceklassen: AS-212R og AS-309R.

To tonearme i referenceklassen fra Ortofon

Begge tonearme, Ortofon AS-212R og Ortofon AS-309R, er designet til at give maksimal lydkvalitet og præcision til pladespillere i topklassen. Den eneste tekniske forskel mellem dem er længden og formen.

Ortofon AS-212R
Ortofon AS-212R. Foto: Ortofon

Ortofon AS-212R er en 9-tommers tonearm, der er fremstillet af højkvalitetsmaterialer for at minimere uønsket vibration og forvrængning. Den har justerbar højde og kan tilpasses de fleste pladespillere. AS-309R er den længere version på 12 tommer, og den skulle give bedre sporing og yderligere reduceret forvrængning.

Ortofon AS-309R
Ortofon AS-309R. Foto: Ortofon

Begge arme har opgraderede komponenter og dele for at sikre optimal klarhed og nøjagtighed i lyden. De er statisk afbalancerede og har let justerbar “anti-skating” og nåletryk. Dette er for at gøre dem så brugervenlige og intuitive at justere som muligt.

Læs også TEST: Technics SL-1200GR2 Technics-pladespillere findes i alle afskygninger, men denne er specielt rettet mod audiofile og har avanceret digital teknologi under motorhjelmen. Og det kan høres.

Tonearmene har en universaltilslutning, der passer til de fleste pickupper og pladespillere. De leveres også med to kontravægte, der gør det muligt at tilpasse en lang række Ortofon-pickupper.

Ortofon AS 212R on turntable scaled
Ortofon AS-212R, monteret på pladespiller. Foto: Ortofon

Ortofon AS-212R og Ortofon AS-309R: Pris og tilgængelighed

AS-212R koster 22.499 kroner, mens AS-309R koster 23.499 kroner. De skulle være tilgængelige nu, og Ortofon lover audiofile “enestående lyd og holdbarhed” til en førsteklasses pris.

Annonce

Mere info: ortofon.com

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Her får du lyd fra Bang & Olufsen

Burmester fås nu i alle Mercedes-Benz modeller

Forbedret Powenode med mere effekt og ny teknologi

Audi går i Dolby-mode - endelig!

Budgetvenlig streamingforstærker

Volvo EX90 og Polestar 3 opgraderes med studielyd

Android-musikafspiller med store ambitioner

B&O-pladespiller fra 1985 i luksussystem

Stereoanlæg som alternativ til soundbar?

Ny norsk high-end

Mesterklasse fra NAD med næste generations forstærkere

Ny serie med high-end forstærkere