TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

QUAD Artera Solus Play

Streaming-forstærker, der kan alt, hvad man kan tænke sig, og lidt til.

Af / 21/01/2021 - 20:10
QUAD Artera Solus Play

De, der er blevet lidt grå i toppen, husker måske bedst de flade elektrostathøjttalere og rørforstærkerne, men de senere år har britiske QUAD mere givet sig af med stilfulde streaming-produkter.

Efter nogle års famlen har de fået nogle kvikke folk til at rydde op i designet, og Artera-serien er blevet noget af det flotteste fra den kant i mange år.

Serien består af en række kompakte forstærkere, en CD-afspiller og nu også en komplet streaming-forstærker af den integrerede slags.

qa2

Som man kan se på billedet ovenfor, er der fuld plade i Artera Solus Play, som den hedder. Den har sågar CD-afspiller indbygget og understøtter både analoge og digitale lydkilder.

Annonce

Den understøtter også DTS Play-Fi, som bruges til streaming, og kan synkroniseres med andre produkter eller højttalere, hvis man vil udvide med lyd i flere rum. Også kaldet multirum.

Hvad den ikke har, er AirPlay-, Chromecast- eller Roon-understøttelse.

qa3

Artera Solus Play har også Bluetooth og understøtter lydfiler op til 24 bit/192 kHz via Ethernet. Play-Fi-app’en understøtter alle de kendte streaming-tjenester, bl.a. Spotify, Qobuz og Tidal.

Forstærkerdelen er opgivet til 75 watt pr. kanal, stabilt fodret med strøm fra en 300 VA transformer, og 2 x 15.000 μF effektkapacitet pr. kanal.

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Britisk præcision - fejrer 30 år med ny pladespiller

Budgetvenlig og kompakt

Integreret high-end streamingforstærker

Prisvenlig hovedtelefonforstærker med DAC

Her får du lyd fra Bang & Olufsen

Burmester fås nu i alle Mercedes-Benz modeller

Forbedret Powenode med mere effekt og ny teknologi

Audi går i Dolby-mode - endelig!

Budgetvenlig streamingforstærker

Volvo EX90 og Polestar 3 opgraderes med studielyd

Android-musikafspiller med store ambitioner

B&O-pladespiller fra 1985 i luksussystem