De kalder den PMA-50, og Denon fortæller i pressemeddelelsen, at den lille integrerede forstærker på 50 W, har lavere støjgulv og mindre forvrængning end normalt for denne type af forstærkere. Noget, som lover godt, eftersom såkaldte klasse D-forstærkere ofte har været behæftede med et lidet flatterende støjbillede, som af og til kan høres på et par gode højttalere. Eller gode hovedtelefoner.
Hvad det sidste angår, har Denon kælet for PMA-50, som har en hovedtelefonudgang med justerbar udgangsimpedans i tre trin, så den kan tilpasses til hovedtelefoner med forskellig modstand.

Forstærkeren, som nok passer lige godt i reolen og på skrivebordet, er et interessant alternativ for de, som vil have bedre lyd fra højttalerne og har brug for digitale indgange. Her er der fire stykker af slagsen, USB-indgang medregnet, men også en analog stereoindgang samt en analog udgang for subwoofer.
DAC’en understøtter højopløste lydfiler op til 24-bit/192kHz, men også DSD-filer (2,8MHz og 5,6MHz), og Denon har indsat en støjblokerende kreds på USB-indgangen for endnu bedre lyd fra computeren. USB-udgangen på en laptop er nemlig alt andet end støjfri.
PMA-50 kommer til salg i januar, og prisen bliver 3.699 kroner.
Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!



