TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

Bedrok: Nyt flagskibsniveau til Linn Sondek LP12

Skotske Linn lancerer Bedrok, en ny plint til Sondek LP12, med det formål at tage lydkvaliteten til nye højder. Materialet er dobbelt så tæt som almindeligt træ.

Bedrok: Nyt flagskibsniveau til Linn Sondek LP12

Linn tager sin ikoniske pladespiller Sondek LP12 til nye højder med Bedrok – en helt ny type plint, der er lavet af et nyudviklet materiale. Den består af lag af bøgetræ, der er presset sammen under ekstremt tryk og varme, hvilket resulterer i dobbelt så stor tæthed som en normal træplint.

Klimax LP12_Bedrok_3QPlaying_WR
(Foto: Linn)

Plinten blev første gang vist i den begrænsede 50-års jubilæumsudgave LP12-50. Nu er den tilgængelig som en opgradering for alle LP12-ejere – omend i et begrænset antal og – ikke mindst – til en heftig pris.

Læs også TEST: Linn Majik LP12 Linn har opgraderet den legendariske pladespiller, hvor det betyder mest. Det er måske ikke alle, der er lige glade for det.

Plinten er selve fundamentet for en LP12. Alt er monteret på den, og både stabilitet og resonansdæmpning påvirker, hvordan hver eneste komponent i pladespilleren fungerer. Med sin ekstreme tæthed og massive konstruktion er Bedrok designet til at levere strammere bas, mere punch og større indsigt i musikken.

Den nye plint kommer i en enkelt finish, hvor de naturlige bøgelag fremhæves og beskyttes med olie. På grund af begrænset materialetilgængelighed og kompleks produktion vil Bedrok kun være tilgængelig i små mængder.

Bedrok Campaign2 WR scaled
(Foto: Linn)

Opgraderinger er ikke noget nyt

Muligheden for at opgradere LP12 er ikke ny. Siden pladespilleren kom frem i 1970’erne, har den oprindelige plint været stort set uændret, men LP12-ejere har kunnet købe ret heftige opgraderinger fra tredjeparter i årenes løb. Det er dog første gang, Linn selv har tilbudt en opgraderings af pladespillerens “kabinet”.

Annonce
Læs også Nyhed: Linn Sondek-fan hjælper med design af LP12-50 Linns jubilæumsmodel er designet i samarbejde med Apple-designer.

Linn Bedrok: Pris og tilgængelighed

Og nu til den knap så sjove del: Bedrok-plinten koster tæt på 80.000 kroner! Sammenlign det med en komplet LP12 med Bedrok-sokkel til godt 90.000 kroner, og der er grund til at sætte spørgsmålstegn ved fornuften hos dem, der vælger at opgradere deres gamle afspiller. Uanset hvad er Bedrok tilgængelig nu.

Mere info: linn.co.uk

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Her får du lyd fra Bang & Olufsen

Burmester fås nu i alle Mercedes-Benz modeller

Forbedret Powenode med mere effekt og ny teknologi

Audi går i Dolby-mode - endelig!

Budgetvenlig streamingforstærker

Volvo EX90 og Polestar 3 opgraderes med studielyd

Android-musikafspiller med store ambitioner

B&O-pladespiller fra 1985 i luksussystem

Stereoanlæg som alternativ til soundbar?

Ny norsk high-end

Mesterklasse fra NAD med næste generations forstærkere

Ny serie med high-end forstærkere