TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
JULETILBUD - LB+ Total 50% rabat

Pentax lover bedre billeder med K3 II

Med pixelflytning og bedre processering skal Pentax' topmodel både give bedre billeder og hurtigere autofokus.

Af / 08/05/2015 - 09:30
Pentax lover bedre billeder med K3 II

Pentax kommer let til at stå i skyggen af ​​de to store spejlrefleksgiganter Nikon og Canon, men faktum er, at de ikke har noget at skamme sig over. De laver nogle af de mest gennemførte kameraer, vi har testet, og K-3 er et af ​​de bedste SLR-kameraer, du kan købe.

Læs testen af ​​Pentax K-3 her

Men det er trods alt ikke perfekt. Dette har Pentax forsøgte at gøre noget ved med K-3 II. Det ser næsten ud som forgængeren, og det bruger den samme fine 24-megapixel billedsensor uden lavpasfilter i et solidt, vejrtæt kamerahus.

003_k3_2-05_copie

Flashen er væk i K-3 II, men ellers er det ydre stort set uændret. Men indeni er der sket ting. Pentax har forbedret den integrerede billedstabilisator til 4,5 eksponeringtrin, skruet op for autofokushastigheden og puttet et GPS-modul i. Den gør det blandt andet muligt at forbedre AstroTracer-funktionen til fotos af stjernehimlen.

Annonce

På den måde kan kameraet kan finde ud af, hvilken bevægelse, der kræves, og justere billedsensoren, så man slipper for at få uklare billeder af stjerner, der har flyttet sig under lange eksponeringer.

005_k3_2_1855_copie

En anden interessant feature er kameraets indbyggede Pixel Shift Resolution, hvor kameraet tager fire billeder hurtigt efter hinanden, og billedstabilisatoren anvendes til at bevæge billedsensoren én pixel per billede.

Princippet ligner det, man finder i Olympus OMD EM5 II‘s HD-tilstand, der scanner emnet otte gange for at øge opløsningen fra 16 Mp til 40 Mp.

Og ligesom Olympus lægger Pentax farveinformationen ind flere gange for hver farve, hvilket giver mere præcis farvegengivelse.

Kameraet er i butikkerne i slutningen af ​​maj, og priserne ser sådan ud:

Pentax K-3 II kamerahus. Cirkapris: 9.200 kr.
Pentax K-3 II med 18-55 mm WR. Ca 10.000 kr.
Pentax K-3 II med 18-135 mm WR. Ca. 12.000 kr.
Pentax K-3 II med 16-85 mm WR. Ca 13.500 kr.

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Nu med 50 GB indbygget lagerplads

Strippet for farver

Forklædt reportagekamera

Lander i din hånd

Skarpere billeder og hurtigere skudkadence

Nyt budgetkamera fra Fujifilm

Endelig har Leica gjort det

Bringer dig endnu tættere på

GoPro MAX2: 8K hele vejen rundt

Actionkamera mindre end en tændstikæske

Kompakt og let telezoom

Forbedret budgetdrone