TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Det første Hasselblad i rummet på auktion

Nu kan du skaffe dig det legendariske Hasselblad-kamera, som var det første, der blev brugt i verdensrummet.

Af / 31/10/2014 - 09:00
Det første Hasselblad i rummet på auktion

Hasselblad har haft et langt samarbejde med NASAs rumprogram. Kameraet, som blev bygget til Mercury-Atlas 8 i 1962, bliver næppe billigt. Auktionen finder sted i november hos RR Auction i Boston, og med kameraet følger alle papirer og dokumentationen på, at det er det faktiske Hasselblad-kamera, som Wally Schirra (se billedet herunder) brugte på Mercury-Atlas 8.

Schirra og en anden astronaut ved navn Gordon Cooper, fik kameraet modificeret, så magasinet fik plads til ruller med 100 eksponeringer, rammesøgeren blev flyttet til venstre side, sammen med en del andre mindre ændringer.

Hvis du skulle være interesseret starter auktionen d. 13. november, kl 15:00 lokal tid, hos RR Auction i Boston.

Schirra-Slayton-Williams

Annonce
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Nu med 50 GB indbygget lagerplads

Strippet for farver

Forklædt reportagekamera

Lander i din hånd

Skarpere billeder og hurtigere skudkadence

Nyt budgetkamera fra Fujifilm

Endelig har Leica gjort det

Bringer dig endnu tættere på

GoPro MAX2: 8K hele vejen rundt

Actionkamera mindre end en tændstikæske

Kompakt og let telezoom

Forbedret budgetdrone