TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhed

Får Tesla endelig CarPlay?

Efter 10 års afvisning arbejder Tesla endelig på at integrere Apple CarPlay i sine elbiler. Det rapporterer Bloomberg.

Får Tesla endelig CarPlay?

Tesla vil endelig få Apple CarPlay. Efter 10 år med stædigt at holde fast i sin egen infotainment-løsning tyder alt på, at virksomheden er ved at foretage en kovending.

Bloomberg rapporterer, at Tesla arbejder internt på at integrere CarPlay i sine biler, og at funktionen kan blive lanceret i de kommende måneder. Ifølge rapporten vil CarPlay blive vist i et separat vindue i Teslas brugergrænseflade, så bilisterne fortsat kan bruge Teslas egne funktioner samtidig.

Læs også Nyhed: Lækket: Sådan bliver Apple CarPlay Nye designskitser fra EU's patentkontor viser, hvordan CarPlay 2 vil se ud i fremtidige Audi-modeller

Trådløst og begrænset

Tesla vil tilbyde trådløs forbindelse, så iPhone-ejere kan oprette forbindelse uden kabel. Virksomheden har dog valgt at bevare kontrollen. Det bliver standardversionen af CarPlay, ikke den nyere Ultra-variant, der kan styre instrumentbrættet og klimafunktionerne.

Det betyder, at CarPlay vil få adgang til apps som Waze, PlugShare og iMessage, mens Teslas egne systemer – såsom Full Self-Driving, klimastyring og instrumentbrættet – vil forblive uden for Apples rækkevidde.

Men intet er mejslet i sten. Tesla er kendt for at droppe funktioner inden lanceringen, og eftersom Tesla ikke officielt har annonceret nogen planer, må alt dette indtil videre tages med et stort gran salt.

Annonce
Læs også TEST: Tesla Model 3 (2024) Long Range Et vildere udseende, men først og fremmest vigtige opgraderinger af interiøret, gør endelig Tesla Model 3 til en super bil. Undtagen på et område.
Tesla Model Y Performance 2025 frontlights
Tesla Model Y Performance 2025. (Foto: Geir Gråbein Nordby)

Hvorfor nu?

Tesla har hidtil bygget sit ry på at have branchens bedste infotainmentsystem, der helt og fuldt er udviklet af selskabet selv. Dette har givet dem fuld kontrol over brugeroplevelsen og ikke mindst alle de data, der er nødvendige for at udvikle selvkørende biler.

Men markedet taler et andet sprog. Studier viser, at omkring en tredjedel af potentielle bilkøbere nægter at overveje biler uden CarPlay eller Android Auto.

For Tesla, som i øjeblikket oplever et stagnerende salg, kan dette være en nem måde at tiltrække flere kunder på. Hverken nye modeller som Cybertruck, gratis Supercharging eller prøveperioder med Full Self Driving har formået at øge salgstallene markant. Virksomheden vil sandsynligvis afslutte 2025 med færre leverancer end året før.

Slår mønt på GM’s fejl

Timingen kunne ikke være bedre. Sidste år traf General Motors den upopulære beslutning at fjerne både CarPlay og Android Auto fra sine elbiler og har for nylig bekræftet, at de vil gøre det samme, når det gælder deres benzinbiler.

Dette giver Tesla en gylden mulighed for at kapre utilfredse GM-kunder, der ikke vil give afkald på telefonspejling.

Hvad med Android Auto?

Ifølge Bloomberg er der ingen planer om at understøtte Android Auto. Det giver mening i USA, hvor iPhone har omkring halvdelen af smartphone-markedet. Men det kan blive et problem i Europa og Asien, hvor Android dominerer.

De fleste bilproducenter tilbyder begge systemer, når de først åbner for telefonspejling, så Teslas valg skiller sig ud.

Tesla og CarPlay: Hvornår kommer det?

Der er i øjeblikket ingen oplysninger om, hvornår eller om funktionen vil blive tilgængelig. Tesla har hverken bekræftet eller kommenteret oplysningerne fra Bloomberg.

Kilde: Bloomberg (abonnement kræves)

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Ny elbil fra Kia til under 200.000 kroner

Billigste Tesla nogensinde

BYD øger sin batterigaranti betydeligt

Denne her rækker langt

Google opgraderer Android Auto med Gemini

Den elektriske Porsche Cayenne har 1.156 hk

Over 3.500 nye lynladere på vej

Porsche dropper ladekablet

Tesla arbejder på CarPlay

Ford får grønt lys for selvkørsel i Danmark

Kia udfordrer VW ID.Buzz

Honda lancerer elektrisk motorcykel i Europa