TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Astell&Kern PS10: Musikafspiller erstatter halvdelen af dit stereoanlæg

Astell&Kern PS10 er musikafspilleren, der giver dig mulighed for at nyde high-end lyd både hjemme og på farten. En avanceret dockingstation forvandler lommeafspilleren til en fuldgyldig hjemmekomponent.

Astell&Kern PS10: Musikafspiller erstatter halvdelen af dit stereoanlæg

Det sydkoreanske firma Astell&Kern gør noget helt nyt med sin nye PS10. For første gang har virksomheden droppet sit ikoniske volumenhjul på siden – et varemærke for producenten i mange år. I stedet har PS10 fået volumenknapper, hvilket giver et renere design. Det nye “Contrast Cube”-design kombinerer rustfrit stål og glas til et look, der er både slankt og robust.

PS10 har en 6-tommers touchskærm med høj opløsning (1.080 x 2.160), som gør det nemt at navigere i dit musikbibliotek. Men det, der virkelig skiller denne model ud, er den medfølgende dockingstation.

astellkern ps10 6 scaled
(Foto: Astell&Kern)

To produkter i ét

Dockingstationen gør PS10 til en fuldgyldig hjemmekomponent. Med professionelle, balancerede XLR-udgange kan den tilsluttes direkte til en forstærker eller aktive højttalere. På den måde fungerer PS10 både som en bærbar musikafspiller og som midtpunkt i et Hi-Fi-system. Du kan afspille musik trådløst via WiFi eller Bluetooth eller tilslutte den til din pc og bruge PS10 som et eksternt lydkort.

astell&kern ps10 base 2
Dockingstationen giver A&K PS10 nye muligheder. (Foto: Astell&Kern)

Avanceret lydteknologi

PS10 er verdens første lydafspiller med AKM’s nye AK4498EX DAC-chips, og den bruger fire af dem. De er forbundet i en såkaldt HEXA-struktur, som holder digital og analog signalbehandling helt adskilt, hvilket giver mindre støj og renere lyd.

Afspilleren har også to separate forstærkerkredsløb – et til balanceret udgang (4,4 mm) og et til ubalanceret (3,5 mm).

Annonce
Læs også TEST: Astell & Kern A&Futura SE300 Astell & Kern SE300 er den nye topmodel i A&futura-serien, som lover os studielyd i lommeformat. Men er den prisen værd?
astellkern ps10 8
(Foto: Astell&Kern

Tilpasser sig dine hovedtelefoner

For at give den bedst mulige lyd med forskellige hovedtelefoner har PS10 to forstærkertilstande: Normal Gain og High Gain. Afspilleren vælger automatisk den rigtige tilstand baseret på dine hovedtelefoners impedans.

I High Gain-tilstand leverer afspilleren 8,3 volt gennem den afbalancerede udgang – nok til at drive selv krævende planarmagnetiske hovedtelefoner med en god margin.

astell&kern ps10 base rear
Dockingstationen har balancerede XLR-udgange. (Foto: Astell&Kern)

Understøtter alle lydformater

PS10 afspiller alle almindelige lydformater, herunder DSD i høj opløsning op til DSD512 og PCM op til 32-bit/768kHz. Den understøtter Roon Ready og også AirPlay til iPhone-brugere.

Bluetooth understøttes med aptX HD-, LDAC- og LHDC-codecs for at få den bedst mulige lyd.

Der er 256 GB lagerplads, som kan udvides med microSD-kort på op til 2 TB. Med andre ord behøver du ikke at bekymre dig om, at din musiksamling snart fylder for meget.

Læs også TEST: Astell&Kern A&ultima SP2000T Med den fantastiske SP2000T viser Astell&Kern, hvordan det skal gøres. En drøm for hovedtelefonerne!

Praktisk i hverdagen

PS10 har flere praktiske funktioner: ReplayGain justerer automatisk lydstyrken, så sange fra forskellige album afspilles med samme gennemsnitlige lydniveau. Med BT Sink-funktionen kan du oprette forbindelse til din telefon via Bluetooth og bruge PS10 som en hovedtelefonforstærker af høj kvalitet.

Batterilevetiden hævdes at være omkring 15 timer, og med Power Delivery 3.0-understøttelse kan den oplades fuldt ud på 3,5 timer via USB-C. Med en vægt på 435 gram er det ikke den letteste afspiller på markedet, men byggekvaliteten loves at være helt i top.

astellkern ps10 main 2 scaled
(Foto: Astell&Kern)

Astell&Kern PS10: Pris og tilgængelighed

Nu kommer den knap så sjove del: Når Astell&Kern PS10 kommer i butikkerne i maj, vil den have en pris på 2.990 euro, hvilket svarer til over 20.000 kroner. Det er dog stadig mindre, end de tager for flagskibsmodellen SP3000, og så er den unikke dockingløsning altså inkluderet.

Mere info: astellnkern.com

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Mesterklasse fra NAD med næste generations forstærkere

Ny serie med high-end forstærkere

Lenco i klassisk stil

Ny integreret retro fra Quad

Lyngdorf først i verden med ny tabsfri streaming

Audio-Technica gør det igen

Endelig sker der noget hos Burmester igen

Cayin udvider Jazz-serien

Kassettenostalgi på steroider

FiiO lancerer prisvenlig musikstreamer og højttalere

Tegneserieversion hylder Radiserne

Ikoniske Concorde i fornuftig prisklasse