TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

Googles Pixel 8 får mulighed for USB-skærm

Ejere af Google Pixel 8 og 8 Pro får snart mulighed for at bruge den sammen med en ekstern skærm via USB-porten.

Googles Pixel 8 får mulighed for USB-skærm

Googles Pixel-telefoner er blandt de smarteste på markedet. Det vidner antallet af hæderspriser om. Men Google bliver overhalet af konkurrenter som Samsung, Asus og Motorola, når det gælder om at bruge dem sammen med en ekstern skærm i såkaldt “Desktop mode” (eller DeX mode, som Samsung kalder det). Det bliver ændret nu.

I en kommende opdatering af Android 14, som lige nu er i betatestning, bliver der nemlig låst op for muligheden for at tilslutte en ekstern skærm via USB-C-porten.

Google Pixel 8 og Pixel 8 Pro har den nødvendige hardware til at drive en ekstern USB-skærm (eller en HDMI-skærm via et adapterkabel). Men den har været aflåst i software. Nu rapporterer flere medier, der har prøvet betaudgaven om, at der nu er adgang til at tilslutte eksterne skærme.

Læs også TEST: Google Pixel 8 Google Pixel 8 er den næsten perfekte kompaktmobil. Kun kamerasektionen adskiller den fra topmodellen.

I første omgang er der mulighed for at spejle billedet på mobilskærmen til en ekstern skærm, skriver mediet Android Authority. Hvorvidt det betyder, at adgangen til eksterne skærme rulles ud med næste featureopdatering, der kommer til juni, eller det først bliver i Android 15, er et åbent spørgsmål.

Længere nede ad vejen ventes mulighed for egentlig skrivebordstilstand, hvor telefonen sammen med skærm, tastatur og mus opfører sig som en computer, at blive en mulighed.

Annonce
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Hænderne fulde? Nu kan du bare tale med Google

Nye OnePlus-mobiler kommer næppe til Danmark

Samsungs nye prisvenlige AI-mobiler

Endelig bliver det nemt at dele mellem iPhone og Galaxy

Samsung stopper produktion af Galaxy Z TriFold

Endelig! Chrome til Android bliver lidt mere voksen

iPhone 18 får også Liquid Glass, men Apple lover mere kontrol

Sådan beskytter du din mobiltelefon mod amerikanske tech-giganter

Slut med de flade kort i Google Maps

Sådan kommer OnePlus 15T til at se ud

Er din iPhone sikker? Sådan undgår du det lækkede supervåben

Her er Nothing's nye (4a) serie