TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Det japanske månelandings-fartøj har opladningsproblemer

Japan blev den femte nation til at lande på Månen, men månelandingsfartøjet har store problemer.

Af / 23/01/2024 - 09:18
Det japanske månelandings-fartøj har opladningsproblemer

I fredags rapporterede Japan, at deres SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) var landet på Månen som planlagt. De sendte også to små køretøjer (LEV-1 og 2) ud for at undersøge Månens overflade. Det var et stort skridt fremad efter en række mislykkede landinger i den senere tid. Ikke mindst det pinlige styrt af den russiske landingsfartøj sidste sommer.

Læs også Nyhed: Rusland dyster med Indien om at komme først til Månen Sigter mod at lande ved Månens sydpol for at bekræfte forekomst at vand.

Men det varede ikke længe, før problemerne begyndte at hobe sig op. I en række tweets (siger man stadig det?) rapporterede JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), at der var problemer med elforsyningen.

Annonce

Tydeligvis genererer solcellerne ikke strøm til batterierne. Teorien på det tidspunkt var, at landingsfartøjets hældning betød, at solcellerne simpelthen ikke fik nok sollys. For at forhindre, at batteriet blev afladet så meget, at det ikke kunne genoplades, frakoblede månelandingsfartøjet batteriet, da det faldt til 12 procent.

Men alt håb er ikke ude. Det er muligt, at solcellerne vil få solskin igen senere på “mandagen”, når solens position ændres. I givet fald er man parat til at genstarte månelanderen igen. I så fald vil de forsøge at nå deres bonusmål, som er at analysere måneoverfladen i det krater, hvor fartøjet landede.

Læs også Nyhed: Den russiske månelanding resulterede i et styrt Ruslands første forsøg på at lande på månen siden 1970'erne er slået helt fejl.

Den 25. januar afholder JAXA en pressekonference, hvor man vil give en opdatering om, hvordan det går med SLIM. Det forventes også, at de vil dele billeder taget af landingsfartøjet og månekøretøjerne.

Pressemeddelelsen fra JAXA

Pressekonferencen:

(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Nyhederne fra Google I/O

Robotterne skal drømme sig til viden

Jagten på fremmede megastrukturer kan være umulig

Styr din iPhone med tankens kraft

Ja, der findes vand på Månen

ChatGPT skal være ærligere

Få det svære stof oversat til en podcast

Amazon udfordrer Starlink

Kæmpe kolos fotograferer nattehimlen med 3.200 megapixel!

I dag er det YouTubes fødselsdag - hurra!

Nu kan Gemini lave video på din mobil

Komplet toldforvirring på teknologi