TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

NordVPN kan nu downloades til Apple TV

Endelig kan man også beskytte sin mediestreamer mod snagende øjne og cybertrusler.

Af / 20/12/2023 - 16:48
NordVPN kan nu downloades til Apple TV

Tidligere har man kun kunnet installere VPN-tjenester (Virtual Private Network) på sin computer, tablet og mobiltelefon. Hvis man også ville beskytte sit Apple TV, var man nødt til at installere beskyttelsen i sin router, hvilket er besværligt, hvis det overhovedet er muligt. Men med tvOS 17 har Apple åbnet muligheden for, at tredjepartsudbydere kan levere VPN-tjenester.

IMG 1103
Foto: L&B Home

NordVPN er tidligt ude og har lagt sin velkendte app ud i App Store til Apple TV. Med en VPN bliver trafikken krypteret, så ingen kan aflytte, hvad man gør, ligesom internetudbyderen ikke kan se ens aktiviteter.

Mange glemmer, at mobiltelefoner og computere ikke er de eneste adgangsveje, hvor cyberkriminelle kan få adgang til deres netværk. Et smart-TV er normalt forbundet til internettet, hvilket betyder, at også det kan hackes, og cyberkriminelle kan udspionere brugere, stjæle data eller endda skaffe sig adgang til andre enheder i hjemmenetværket. Med en dedikeret VPN-app til Apple TV kan brugerne både sikre deres cybersikkerhed og privatliv,” siger Vykintas Maknickas, chef for produktstrategi hos NordVPN.

Vi installerede app’en, og efter at have logget ind på vores konto via bekræftelse på mobiltelefonen var det en problemfri oplevelse. Man skal blot vælge, hvilket lands servere man vil logge ind på. I hurtigmenuen (dobbeltklik på hjem-knappen) på Apple TV vises nu, om man har en usikret forbindelse eller bruger en VPN.

IMG 1104
At det virkede blev bekræftet af, at vores svenske journalist kunne streame film fra SVT Play, når han valgte Sverige. Det kan være praktisk, hvis man er i udlandet.

Du finder NordVPN i App Store.

Annonce
Læs også Nyhed: De fleste apps indsamler flere oplysninger, end de har brug for Næsten 87 procent af Android-apps og 60 procent af iOS-apps ønsker at få adgang til funktioner uden grund.

 

(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Hænderne fulde? Nu kan du bare tale med Google

Nye OnePlus-mobiler kommer næppe til Danmark

Samsungs nye prisvenlige AI-mobiler

Endelig bliver det nemt at dele mellem iPhone og Galaxy

Samsung stopper produktion af Galaxy Z TriFold

Endelig! Chrome til Android bliver lidt mere voksen

iPhone 18 får også Liquid Glass, men Apple lover mere kontrol

Sådan beskytter du din mobiltelefon mod amerikanske tech-giganter

Slut med de flade kort i Google Maps

Sådan kommer OnePlus 15T til at se ud

Er din iPhone sikker? Sådan undgår du det lækkede supervåben

Her er Nothing's nye (4a) serie