TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Effektiv blender fra Smeg

Smeg har udvidet blenderfamilien med den nye High-Performance Blender, som fås med og uden vakuumpumpe.

Af / 15/11/2023 - 10:00
Effektiv blender fra Smeg

Den nye højtydende BLC-blender fås i to versioner, BLC01 i mat hvid og mat sort og BLC02 i mat smaragdgrøn. Sidstnævnte leveres med en tilhørende vakuumpumpe, som hindrer, at ingredienserne kommer i kontakt med luft ved at trække luften ud af kanden, hvilket reducerer oxidering og bevarer farver, smag og næringsstoffer, oplyser Smeg og tilføjer, at vakuumpumpen (VPC01) fås som separat tilbehør.

Bag den kompakte skal med frontpanel i børstet aluminium gemmer der sig en motor på 1.400 watt. Blenderen har ni hastigheder, der styres via kontrolknappen, og et LCD-display viser den valgte hastighed, manuel timing og resterende tid ved automatiske programmer.

Blenderen har pulsfunktion, og de automatiske programmer kan tilpasses tilberedning af en eller flere portioner og omfatter Smoothie, Grøn Smoothie, Frozen Dessert og Ice Crush. Den medfølgende kande, Tritan Renew, har en kapacitet på 1,5 liter og tåler opvaskemaskine.

“Den moderne æstetik med minimalistiske linjer er i tråd med Smegs nye designserie for SDA (Small Domestic Appliances), som er mere moderne med lige linjer, rustfri front og digitalt display,” skriver virksomheden.

Pris og tilgængelighed

Smeg BLC01 og BLC02 kan fås nu og koster henholdsvis 3.495 og 3.995 kroner. Vakuumpumpen VPC01 er også i handelen og koster 695 kroner.

Annonce
Læs også Nyhed: Personlig blender fra Smeg – sundhed på farten Smeg præsenterer sit seneste bidrag til køkkenmaskinparken, blenderen PBF01, der er som skabt til den sunde og dynamiske livsstil - en kombination af ikonisk design og alsidig anvendelse.
(f. 1970): Freelancejournalist på L&B Home. Ola har i 24 år arbejdet med at holde styr på - og skrive om - trends, innovationer og produkter inden for forbrugerelektronik samt hvidevarer & køkkenmaskiner. 1999-2017 arbejdede Ola på de svenske branchemagasiner Rateko, El&Vitt samt ElektronikBranschen i jobs som journalist, teknisk redaktør og chefredaktør. Siden 2017 har Ola arbejdet som konsulent - i sit eget firma Eor AB, grundlagt i 2014 - med primært fokus på det skrevne ord.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Forsinket iPad-robot

Philips lader dig lave dine egne reservedele

Robotstøvsugeren Roborock Saros Z70 rydder op efter dig

Smart home for høns

Ny robotstøvsuger fra Roborock lover dig mere fritid

De'Longhi lancerer espressomaskine med 35 forskellige drikke

Ambilight for fattigrøve

Ny toptunet robotstøvsuger

Witt Piccolo Rotante 16" holder målet

Nu kommer Ballie - og den er blevet klogere

Dysons nye effektive luftrenser

Her er Movas vilde AI-planer for fremtiden