TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Sony FE 50 mm F1.2 GM

Sonys nye 50 mm er en optisk bedrift.

Af / 17/03/2021 - 08:17
Sony FE 50 mm F1.2 GM

Med den nye FE 50 mm F1.2 GM har Sony fire 50 mm objektiver til deres full-frame-kameraer, men det her er det mest lysstærke og sandsynligvis det med den bedste optiske ydelse.

Hvilket er lidt af en bedrift, for Sonys Planar T* FE 50 mm f/1.4 Zeiss ikke er ligefrem dårligt. Men det har ikke lysstyrke f/1.2, som det nye G Master har.

Optisk er der tale om 14 linse-elementer i ti grupper med en kombination af ED- og asfærisk glas samt fluorbelægning på frontelementet, som skal holde støv og vanddråber borte.

so2 2

Objektivet er også vejrbestandigt og relativt let og kompakt. 778 gram er det samme som Zeiss-udgaven. Længden på 108 mm er også den samme. Diameteren er 87 mm, og filterfatningen er 72 mm.

Annonce

Indvendig er der 11 afrundede blændelameller, og Sony opgiver nærgrænsen til 40 cm. Objektivet kan også bruges på Sony-videokameraer og kameraer med APS-C-format. Så bliver brændvidden 75 mm. Desuden har det blændering fra f/1.2 til f/16 samt programmérbar funktionsknap.

Sony FE 50 mm F1.2 GM leveres med etui og modlysblænde, prissat til 18.000 kroner.

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

To nye fuldformatkameraer og en lysstærk zoom

Lysstærk telezoom til Sony fuldformat

Nyt design og bedre funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF og kommende kameraer

Nikons billigste fuldformatkamera er endelig opdateret

Kompakt systemkamera til video

Verdenspremiere

Mekanisk instant-kamera

Sony frier til naturfotograferne

Unikt kamera fra Sigma

Avanceret flagskib i krympet format

Canon lancerer kamera til videoskabere