TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

TEST: EarFun Wave Pro

Kvalitetslyd i budgetklassen

EarFun Wave Pro imponerer med lyd i høj opløsning via LDAC-codec og en sjældent velafbalanceret EQ for sin prisklasse.

Af / 08/09/2025 - 12:03
EarFun Wave Pro

Lyd & Billede mener

  • Ren og detaljeret lyd. LDAC-codec giver bedre lydkvalitet. Smart EQ-funktion, der kompenserer for støjreduktion. Lang batterilevetid!
  • Lidt lavt maksimalt lydniveau. Talekvaliteten under opkald lider.

EarFun Wave Pro overrasker med understøttelse af det fremragende LDAC-codec, som giver bedre lydkvalitet fra Android-telefoner. Normalt er dette forbeholdt dyrere modeller.

Designmæssigt er Wave Pro tiltalende, og komforten er god. Hovedtelefonerne leveres med en god app, som giver dig mulighed for at indstille støjreduktion i to niveauer – normal og stærk. Derudover har den en dedikeret “vindstøjsreduktion”, som fungerer overraskende godt – hvilket er nyttigt, hvis du bruger hovedtelefonerne udendørs.

EarFun Wave Pro macbook
EarFun Wave Pro overrasker med LDAC-codec og fremragende lyd til en overkommelig pris. (Foto: EarFun)

Omgivelseslyd-funktionen fungerer også som forventet, selvom den primært slipper højfrekvente lyde igennem i stedet for mellemtoner. Det er typisk for denne prisklasse, men klarer jobbet med at holde dig opmærksom på trafik og andre faresignaler.

Lyden af EarFun Wave Pro

EarFun skiller sig positivt ud med hensyn til lydkvalitet. Lyden er klart den reneste af alle i denne test. Lyden er naturlig og åben, hvilket gør hovedtelefonerne særligt velegnede til akustiske instrumenter, klassisk musik og jazz. Med andre ord genrer, der kræver god lydgengivelse for at lyde troværdigt.

Læs også TEST: EarFun Air Pro 4 Disse ukendte propper er propfulde af avancerede funktioner. Men det bedste er at de lyder knaldgodt!

Lyden er bedst uden aktiveret støjreduktion, hvor dynamikken er bedst, og bassen er mest naturlig. Men EarFun har løst et almindeligt problem på en smart måde: Når noise cancelling er slået til, bliver bassen ofte for dominerende og mellemtonen tyndere. EarFun har derfor en forudindstillet EQ specielt til noise cancelling-tilstand, som kompenserer for disse ændringer og giver en mere afbalanceret lyd. Og det fungerer overraskende godt! Selvfølgelig kan du ikke få tabet af dynamik tilbage , og musikken lyder mere levende med støjreduktion slået fra, men kompromiset fungerer godt.

Annonce
EarFun Wave Pro lifestyle scaled
(Foto: EarFun)

Når LDAC-codec er aktiveret (vælg “Prioriter lydkvalitet” i app’en), er lydkvaliteten endnu bedre. Der er masser af forudindstillede EQ’er at vælge imellem, og du kan også oprette din egen lydprofil baseret på en høretest i app’en.

Med popmusik synes jeg, at bassen er en anelse tynd. Det kan løses med EQ, men på bekostning af lydniveauet. Det er for lavt, selv ved den maksimale indstilling. Hvis EarFun kunne spille højere, ville de faktisk have vundet denne test!

Talekvaliteten er desværre ikke på samme niveau. Stemmen lyder indeklemt med en vis digital forvrængning. EarFun har prioriteret musiklytning frem for opkald her.

EarFun Wave Pro white
(Foto: EarFun)

Konklusion

EarFun Wave Pro er en klar vinder i denne prisklasse for dem, der prioriterer lydkvalitet. Hovedtelefonerne lyder bedre end deres konkurrenter, især med hensyn til naturlig lyd og detaljer. Understøttelse af LDAC-codec, en smart EQ-kurve til støjreduktion og en imponerende batterilevetid på op til 80 timer (55 timer med ANC) gør dette til et godt køb.

Det, der trækker ned, er det begrænsede maksimale lydniveau og den mindre gode talekvalitet.

Karakter
EarFun Wave Pro
Basic

Også i denne test:

JBL Live 770NC

Den bedste allrounder

JBL Live 770NC kombinerer fantastisk lydkvalitet, funktioner og brugervenlighed til en overkommelig pris - hvilket gør dem til de bedste i klassen.

Kraftfuld og energisk lyd med stor mellemtone. God equalizer i app. Behagelig pasform.
Lidt hårdhed i den øvre mellemtone, som dog reduceres, når støjreduktion er slået til. Svulmende bas, når støjreduktion er aktiveret.
Læs hele testen

Panasonic RB-M600B

Maratonbatteriet

65 timers batterilevetid med støjreduktion slået til og en velafbalanceret lyd gør Panasonic RB-M600B til et solidt valg til langdistancelytning.

Luftig og sprød diskant. God lydbalance med ANC slået fra. Imponerende batterilevetid. Ekstra basfunktion.
Maksimalt lydniveau er for lavt. Mangler app til EQ-justering. Knirker og knager i plastikken, når man bevæger sig.
Læs hele testen

Creative Zen Hybrid SXFI

Lyd med rumfornemmelse

Creative Zen Hybrid SXFI giver mere end standardlyd med sin surroundfunktion, men teknologien indebærer nogle kompromiser.

Sprødhed i toppen. God stemmekvalitet. Særlig funktion flytter lydbilledet ud af dit hoved.
Støj i plastophængene ved bevægelse. Reduceret bastryk med Super X-Fi.
Læs hele testen

Argon Soul 3

Midt i feltet

Argon Soul 3 fokuserer på lydkvalitet frem for støjreduktion, men hovedtelefonerne lider under en tynd mellemtone.

Luftig diskant. Fyldig bas. aptX-understøttelse.
Tynd mellemtone gør stemmerne for slanke. Ingen aktiv støjreduktion. Mislyde fra plastikkonstruktionen.
Læs hele testen

Sudio K2

Generisk budgetvalg

De billigste hovedtelefoner i testen tilbyder god komfort og imponerende batterilevetid, men lydkvaliteten og stemmekvaliteten er skuffende.

Lav pris og god batterilevetid. Behagelig pasform.
Mørk og noget dæmpet lyd. Dårlig stemmekvalitet i telefonsamtaler. Mangler app til justering.
Læs hele testen
Geir Gråbein Nordby
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Nu er budget-propperne blevet ”Pro”

Trådløs hi-fi uden kompromis

Første test af Bowers & Wilkins Px8 S2

Seks hovedtelefoner: God lyd behøver ikke at koste alverden

Studiekvalitet for kræsne ører

Heftig bas - gigantisk etui

Kantede statement-bøffer

Hovedtelefoner til børn

Technics' nye flagskib imponerer stort

AKG-hovedtelefonerne som bliver ved og ved

Tjek AKG’s smarte løsning!

70 timer på budget