TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

: NuPrime ST-10

En lille kraftkarl

No-nonsense effektblok kan trække det meste uden at gøre væsen af sig.

Af / 09/11/2016 - 06:00
NuPrime ST-10

Lyd & Billede mener

  • At gengivelsen er saglig, behøver ikke at betyde, at den er kedelig. Har kræfter nok til at få de fleste højttalere til at spille rock.
  • Vi er oppe i en prisklasse, hvor konkurrencen er hård. Hvis du er til varm lyd, skal du lede andetsteds.

NuPrime ST-10 er den indlysende makker til DAC-10H. Designet og de ydre dimensioner er akkurat de samme. Dog er frontpladen helt blottet for kontroller, fraset en næsten usynlig afbryderknap og en enkelt LED-indikator.

Til gengæld er der – for en effektforstærker – fyldt godt op på bagsiden af ST-10. Et sæt kraftige skrue/bananbøsninger til højttalertilslutning samt både balancerede (XLR) og konventionelle RCA-indgange. En vippeknap skifter mellem balancerede og ubalancerede signaler. Der er desuden en trigger-indgang til fjernstyret tænd/sluk – f.eks. fra NuPrime DAC-10H.

ST-10 er en ren udgangsforstærker på 2 x 150 watt. Som NuPrimes øvrige forstærkere kører udgangstrinet i klasse D og de øvrige kredsløb i klasse A.

Forskellen i effekt mellem STA-9 – som vi testede i septembernummeret – og ST-10 er kun 30 watt. ST-10 koster til gengæld det dobbelte.

(Foto: Producent)
(Foto: Producent)

Lydkvalitet

Det er ikke personlighed og varme, der præger produkterne fra NuPrime. Så hvis det er den slags tillægsord, du leder efter, når du læser tests, vil ST-10 ikke være det mest nærliggende valg. Det kunne den til gengæld være, hvis du søger efter en neutral måde at få drevet de allerfleste højttalere på. I lighed med sine “søskende” IDA-16, IDA-8 og senest STA-9 sætter den kun et meget lille fingeraftryk på den lyd, der passerer igennem den.

Annonce

Som sagt er forskellen i effekt (og for den sags skyld størrelse) mellem ST-10 og den halvt så dyre STA-9 beskeden. Men effekttal, målt på rent ohmske modstande, afslører langtfra hele sandheden.

Sat efter en god signalkilde som DAC-10H er der masser af detaljer på begge. Men når der kommer rock på programmet, spillet højt og over lidt mere krævende højttalere, viser ST-10 en kraft, der står i skarp kontrast til størrelsen. Her får man en solid og magtfuld bund. De dybe basdrøn på Trentemøllers “…Even Though You’re With Another Girl” får den tyngde, de skal have, og bas- og trommedetaljerne i Ginger Bakers “Time Be Time” smælder ud i rummet, spillet over System Audio Pandion 30.

Begrebet “næsten-reference” svarer til at sælge elastik i metermål: Det kræver en stærk moral. NuPrime holder dog sit løfte, og ST-10/DAC-10H-sættet leverer en lydkvalitet, der tenderer mod det bedste, men uden at du skal sælge begge nyrer for at få råd.

(Foto: Producent)
(Foto: Producent)

Konklusion

NuPrime ST-10 holder linjen fra de øvrige NuPrime-forstærkere. Den er neutral på grænsen til det uengagerede, hvilket på den anden side betyder, at den behandler al musik lige loyalt. Hvis du vil have en bestemt klang, skal den komme fra resten af kæden. Der er tilstrækkeligt med kræfter til at spille stuen op med de fleste højttalere, også de mere tungtdrevne.

Faktisk er den værste konkurrent NuPrimes egen IDA-16, der kun koster en tredjedel mere, og som har endnu mere råstyrke og en indbygget forforstærker og DAC.

John Alex Hvidlykke
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Det bedste fra Bowers & Wilkins i lang tid

En CD-afspiller til nydelse

Norsk DAC med rytmisk præcision

Et rigtig godt køb

Perfektioneret pladespiller

Naims digitalforstærker overrasker

Flyvende polsk start

Det bedste køb

Mini uden kompromis

Musikstreaming i særklasse

HiFi Rose hæver barren for digital præcision

Minianlægget er ægte hi-fi