TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

test: Leica Elmarit-TL 18mm F2.8 ASPH

Svinedyr Leica-vidvinkel

Her får gade- og rejsefotografer, der sværger til Leica, lige hvad de har brug for.

Af / 15/04/2018 - 18:09
Leica Elmarit-TL 18mm F2.8 ASPH

Lyd & Billede mener

  • Høj skarphed, moderat fortegning, meget let og kompakt.
  • Relativt dyrt.

Som sædvanlig, havde jeg nær sagt, stiller Leica op i en højere prisklasse. Også med det nye Elmarit-TL 18 mm F2.8. En superkompakt vidvinkel svarende til 27 mm, der passer til Leicas T-serie og det nye CL-kamera.

Det har hverken blændering, vejrbeskyttelse, modlysblænde eller optisk billedstabilisering, men det er der næppe heller plads til. Objektivet vejer kun 80 gram, er lidt over 2 cm tykt og indeholder otte små linse-elementer. En lysstyrke på blænde f/2.8 må siges at være moderat for det, der reelt er en 27 mm, men et anstændigt kompromis for at holde størrelsen nede. Og prisen (jeg tør ikke tænke på, hvad det ville koste som 18 mm f/1.8).

Med objektivet på et Leica CL har man noget nær den perfekte rejsekombination. Objektivet fokuserer hurtigt og har en perfekt billedvinkel til f.eks. landskabs- og gadefotografering. Indstil blænden til f/4.0 eller f/5.6 og skyd løs. Så får du mere end skarphedsdybde nok og optimal optiske ydelse.

Der er nemlig lidt vignettering på største blænde, ledsaget af moderat fortegning, men skarpheden er rigtig god i centrum. Fra blænde f/4.0 forsvinder vignetteringen, og skarpheden bliver bedre i kanterne. Der er også relativt lav kromatisk aberration, og objektivet virker ikke særlig følsomt over for strølys.

Det er konstrueret, så man kan slippe for at bruge modlysblænde, og vores test viser, at det klarer sig godt uden.

Annonce

Leica Elmarit-TL 18 mm F2.8 ASPH er faktisk det billigste objektiv i TL-serien, der strækker sig fra 11 til 135 mm. Det er også det mindste og letteste med en god margin og – kan vi opsummere – rigtig godt korrigeret på alle parametre undtagen vignettering på fuld blændeåbning. Et lille skår i glæden, for ellers er Leica-objektivet fremragende på alt andet.

Lasse Svendsen
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Endelig Nikon

Hybridkamera med professionelle egenskaber

Analoge øjebliksbilleder

Mobilens bedste ven

Gør din iPhone 16 Pro endnu bedre

Et enestående kamera

Giver flere skarpe billeder

Billedglæde i større format

Klassisk kamera til kreative

Kompetent letvægter

Den nye normal

Racerkameraet