TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

TEST: Fujifilm X half

Vertikal sjov

Fujifilm X half er kameraet for dem, der elsker film, men hader fremkaldelse.

Af / 18/07/2025 - 11:03
Fujifilm X half

Lyd & Billede mener

  • Kompakt, let og sjovt at fotografere med. Insta-venligt format og mange muligheder for eventyrlystne fotografer. Det tætteste du kommer på film med et digitalkamera.
  • Ingen billedstabilisering eller RAW-optagelse. God, men ikke enestående billedkvalitet.

Man får ikke mere sjov, end man selv laver, siges det. Det er måske derfor, Fujifilm har lavet X half. Et uhyre festligt lille kamera med vertikalt format og excentriske egenskaber for et digitalkamera.

For hvem finder dog på at lave et digitalkamera med det billedformat, de fleste bruger på mobilkameraet?

Kameraer med vertikalt format er for så vidt ikke noget nyt. Det har eksisteret i analoge kameraer med vertikalt format i årtier, hvilket fordoblede antallet af billeder, man kunne få fra filmrullen.

Og mens vi taler om film! – her får man 10 fine analoge “filmruller” med i købet. 10 af Fujifilms mest kendte filmtyper er nemlig lagt ind som simuleringer i kameraet, og man bladrer nemt igennem dem med et “filmvindue” på bagsiden. Et lille nik til gamle dages analoge kameraer, selvfølgelig, men ikke desto mindre meget sjovt.

Fujifilm XHalf 12
(Foto: Lasse Svendsen

Korte fakta:

  • Vertikal 18 MP 3:4-format billedsensor
  • 32mm f2.8 med AF/MF
  • 2-i-1 i 3:2-format
  • Optisk søger
  • Filmkamera-tilstand med 36, 54 og 72 billeder og fremføringshåndtag
  • 10 filmruller, 18 fotofiltre
  • To touchskærme
  • Datoprint
  • Kun JPEG

Det lille kamera er nok primært lavet til Instagram-generationen, som er vant til at fotografere i højformat og ikke bekymrer sig synderligt om efterbehandling. Kameraet er så analogt, som et digitalkamera kan blive, og har endda et “fremføringshåndtag”, som man bruger, når kameraet er indstillet i filmkamera-tilstand.

Annonce
Fujifilm XHalf 11 scaled
(Foto: Lasse Svendsen)

Låser dig til filmrullen

Det er en indstilling, hvor kameraet låses til et antal eksponeringer: 36, 54 eller 72. Man kan ikke overstyre meget i filmtilstandens indstilling, som tæller opad fra nul til det sidste billede i rækken, og man er nødt til at “trække” filmen frem med fremføringshåndtaget mellem hvert billede. Lige præcis som på de ældste analoge kameraer altså.

Filmtilstanden kan ikke overstyres med nogen knapper. Man skal tage batteriet ud for at nulstille kameraet, hvis man skulle ombestemme sig.

Fujifilm XHalf 10
(Foto: Lasse Svendsen)

Man mærker hurtigt, at Fujifilms ingeniører har koncentreret sig om at gøre kameraet så nemt at bruge som muligt. Egentlig behøver man ikke gøre andet end at tage det ud af æsken, oplade batteriet og sætte et hukommelseskort i, så kan man lade kameraet gøre resten.

Alle indstillinger, man har tænkt sig at foretage, gøres med en vertikal skærm på bagsiden. Stryg op og ned eller sidelæns for at vælge menu, filmsimulering eller en af de 18 forskellige filtervarianter, inklusive tre udgaver af ”udgåede” film. Det er det.

Fujifilm XHalf 6 scaled
(Foto: Lasse Svendsen)

En lille detalje: Tryk fremføringshåndtaget ind, når kameraet er tændt, så viser hovedskærmen det sidste billede. Skærmen ved siden af viser filmsimuleringen eller filteret, der er valgt på det sidste billede.

Læs også TEST: Ricoh GR IIIx Ricoh GR IIIx får nyt objektiv, som ikke gør den allerede fremragende billedkvalitet til skamme.

I hænderne

Bortset fra en kontakt på siden til den indbyggede blitz, er der ikke meget andet at indstille her end en eventuel manuel fokus og blænde, samt selvfølgelig eksponeringskompensation.

Søgeren er af den enkleste type, en optisk gennemsigtssøger uden markeringer eller eksponeringsdata. Blitzskoen på toppen er kold, hvilket vil sige, at den ikke udløser en blitz, men man kan placere ekstraudstyr der. For eksempel en videolampe med indbygget batteri, hvis man vil udnytte kameraets videoegenskaber. Som er ret begrænsede. Her er det HD-video, der gælder, op til 1.080×1.440, naturligvis også i vertikalt format.

Fujifilm XHalf_7 Fujifilm-XHalf_5 Fujifilm XHalf_4 Fujifilm-XHalf_3-scaled Fujifilm XHalf_2
<
>
(Foto: Lasse Svendsen)

Man vænner sig hurtigt til menustrukturen i det lille kamera, og selv med den lille skærm og en vis træghed i reaktionen, bladrer man hurtigt gennem de ret begrænsede menuer.

Der findes naturligvis også en app til dette kamera, hvor man kan ”fremkalde” filmen fra negativer til farver, og der kan man også vælge og printe billeder til en Instax-printer.

Fujifilm XHalf 8 scaled
(Foto: Lasse Svendsen)

Billedkvalitet 

Med en billedsensor i 1-tommers format siger det sig selv, at billedkvaliteten ikke når op til Fujis X100VI eller X-E5, som er de to andre Fujikameraer, der ligner X half mest.

Læs også TEST: Fujifilm X100VI Glem alt om hypen. Fujifilm X100VI er det bedste kompaktkamera til dato.

Det vertikale 3:4-format kan virke begrænsende for nogle, men udviklende for andre fotografer. To billeder kan kombineres side om side i et 3:2-format, og billederne kan løbende overføres til mobilen via app’en.

Fujifilm Xhalf
X half i midten, med X-Pro3 til venstre, og X-E5 til højre. (Foto: Lasse Svendsen)

Det lille objektiv på fronten dækker 32mm brændvidde, og fokus kan overstyres med fokusringen foran. Man kan selv vælge blænde, eller lade kameraet vælge blændeåbning. Ellers har det de samme grundlæggende indstillinger, som man forventer af et kompakt-kamera.

Billedkvaliteten begrænses naturligvis af den lille billedsensor, og uden mulighed for at tage RAW-billeder er det begrænset, hvor meget man kan få gjort i efterbehandling. Det er næppe det første, målgruppen for dette kamera tænker på. For med et X half i hånden handler det meste om at udfordre sine kreative evner med et format, som alle kender fra mobilkameraet.

Xhalf 4
Jep, man kan selvfølgelig tage billeder i bredformat. (Foto: Lasse Svendsen)
Xhalf 8
2-i-1. (Foto: Lasse Svendsen)
Xhalf_7 Xhalf_6 Xhalf_5 Xhalf_2 Xhalf_3 Xhalf_Eterna
<
>
(Foto: Lasse Svendsen)

Konklusion

At fotografere med Fujifilm X half er noget af det sjoveste, jeg har gjort længe, med et kamera i hænderne. Det er lille nok til, at jeg kan tage det med overalt, det passer i jakkelommen, og batteriet holder i en lille evighed. Det er en slags lillebror til Fujifilms X100Vi, bare med en mindre vertikal billedsensor. X Half er et frisk pust på et marked for kompaktkameraer, som ikke bare er smalt, men også kedeligt. Der er ingen, der laver kameraer præcis som dette, som er i stand til at udfordre fotografer til at tænke lidt anderledes. Med Fujis velkendte filmsimuleringer og filtereffekter er det et kompakt og kreativt værktøj for fotografer, der er mere optaget af billederne end den tekniske kvalitet.

Den nye Fujinon 32mm f2.8 er ret skarp, men ikke helt ud i hjørnerne ved f2.8. (Foto: Lasse Svendsen)
Karakter
Fujifilm X half
Basic
Lasse Svendsen
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Prisvenlig kameradrone med professionelle funktioner

Til dig som vil ha‘ det bedste

Usædvanlig god normal zoom

Superkompakt fullframe-kamera

Knivskarp og lysstærk tele

Perfekt rejsekammerat

Flagskibs-drone

Lille kamera giver stor glæde

Fantastisk og frustrerende

Endelig Nikon

Hybridkamera med professionelle egenskaber

Analoge øjebliksbilleder