TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
Årets bedste tilbud - 4 uger kun 4 kr
Køb

Vil Apple købe Loewe?

Endnu et rygte mere end antyder, at Apple vil ind på tv-markedet. Nu gættes der på, at Apple måske vil købe den tyske tv-producent Loewe!

Af / 13/05/2012 - 22:59
Vil Apple købe Loewe?

Tysklands svar på Bang & Olufsen, tv-producenten Loewe, blev grundlagt i Berlin i 1923 og kom på markedet med sit første fjernsyn i 1929. I dag beskæftiger virksomheden cirka 1.000 medarbejdere i 50 lande. Det meste af produktionen foregår dog stadig i Tyskland.

I 2011 havde Loewe et underskud før skat på 10,5 millioner Euro svarende til godt 78 millioner danske kroner. Virksomhedens aktieværdi er på nuværende tidspunkt cirka 59 millioner Euro, og det er det amerikanske websted Apple Insider, som nu hævder at vide, at Apple skulle have budt hele 48% mere end Loewes markedsværdi, nemlig i alt 87,3 millioner Euro, for at overtage hele virksomheden. I øjeblikket er de største aktionærer i Loewe virksomhederne LaCie (med 11,17%) og japanske Sharp (med 28,83%), som Apple allerede har et samarbejde med omkring produktionen af skærme til iPad og iPhone.

Ifølge Apple Insider, der citerer en unavngiven kilde (som det oftest er tilfældet, når vi snakker om rygter), har Loewe endnu ikke taget stilling til Apples tilbud, men firmaets finansielle rådgivere skulle have rådet Loewes ledelse til at sige ja.

Indtil videre er den eneste officielle respons fra Loewe omkring rygterne, at de er ”komplet usande”. Det skriver det tyske netmedie, heise online.  Naturligvis er der overhovedet ingen kommentarer kommet fra Apple om sagen.

Hvis rygterne skulle vise sig at holde vand, vil Apples overtagelse af Loewe blive offentliggjort senest på fredag den 18. maj.

Annonce

Her kan du se en video, som kort forklarer Loewes historie fra 1923 frem til i dag:

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Lyd & Billede kårer årets bedste produkter 2025-2026

Bedre billedkvalitet på Disney+

Nu kan du købe Loewes største TV nogensinde - men det koster

Kig op! Her kommer TCL's nye kæmpe TV ind til test

TCL afslører 2026-TV'er: Første RGB MiniLED og 10.000 nit lysstyrke

Vi har set Dolby Vision 2 i aktion - er det værd at vente på?

Her er Hisense 116UX

Thomson satser på "nyttig innovation" - vokser hurtigt i Europa og Norden

Samsungs nye TV er et stort blikfang

TCL gør sig klar til vinter-OL

Hisense skifter gear - vil øverst på TV-tronen

Sony viser fremtidens TV-teknologi