Samsung Electronics beholdt sin position som verdens største TV-producent for 20. år i træk i 2025, ifølge blandt andet SamMobile-webstedet. Ifølge en ny rapport fra Counterpoint Research leverede Samsung flest TV’er globalt i november 2025 med en markedsandel på 17 procent.
Samtidig faldt Samsungs markedsandel med et procentpoint i forhold til året før. Parallelt hermed øgede den kinesiske konkurrent TCL sin markedsandel med tre procentpoint og er nu kun 1-2 procentpoint fra at overhale Samsung på verdensplan. Bag TCL ligger Hisense og LG med henholdsvis 10 og 9 procent markedsandel.
Bemærk: Ikke alle taleksperter har endnu givet deres mening til kende, og der kan også være forskelle med hensyn til omsætning og værdi. Men hvis oplysningerne er korrekte, er Samsung på vej til at toppe TV-hitlisterne for 20. år i træk, med TCL lige i hælene for kalenderåret 2025. Dette er angiveligt det tætteste, nogen er kommet på at vælte Samsung af tronen på TV-markedet i de senere år.
Samsung opnåede et godt TV-salg, men svagere rentabilitet i 2025

Ifølge Samsungs seneste regnskabstal leverede selskabets samlede forbrugerelektronikforretning (Visual Display og Digital Appliances) en samlet omsætning på 14,8 billioner sydkoreanske won, svarende til ca. 64 mia. danske kroner, i fjerde kvartal 2025. Det fremgår, at TV- og skærmdivisionen opnåede øget omsætning, drevet af et stærkt salg af Neo QLED- og OLED-TV i højsæsonen mod slutningen af året.
Rentabiliteten var dog under pres og endte med et driftsunderskud på 0,6 billioner sydkoreanske won (ca. 2,6 mia. danske kroner) i fjerde kvartal. Samsung forklarer dette med intens konkurrence på det globale TV-marked.
Dets største konkurrent, TCL, har haft stor succes med sine MiniLED LCD-skærme i forskellige størrelser og prisklasser, og i sidste uge blev det annonceret, at den kinesiske producent vil indgå et partnerskab med Sony om et nyt, fælles TV-brand. Dette partnerskab forventes dog ikke at have nogen effekt før i 2027.
VM bliver vigtigt for TV-salget i 2026

For 2026 ser Samsung dog håb om øgede overskud: globale sportsbegivenheder, især VM, forventes at bidrage til en stigning i efterspørgslen efter fjernsyn. Samsung mener, at dette kan styrke virksomhedens position i premiumsegmentet og siger, at den vil fokusere på større, dyrere og mere avancerede modeller med højere fortjenstmargener.
Initiativet omfatter både OLED- og QLED-TV, ekstra store skærme (Super Big TV’s) og ikke mindst de nye Micro RGB-TV, som forventes at generere bedre marginer. Derudover nævnes det, at AI-baserede TV-oplevelser vil give smartere billede, bedre lyd og mere skræddersyede brugeroplevelser. Lad os bare håbe, at det ikke fører til mere reklame.
OLED-paneler fra LG Display?
Samsung køber allerede nogle af sine OLED-paneler fra LG Display, og ifølge en rapport fra Daily Korea vil de øge deres indkøb med omkring 30 procent i 2026 til i alt 1,3 millioner paneler. Dette omfatter angiveligt de nye OLED SE-paneler, som blev lanceret på CES 2026 og kan gøre OLED-TV mere overkommelige. Disse paneler kan bruges i Samsung S85H-modellen, som forventes at blive den mest overkommelige OLED-model i 2026-serien, under S90H og S95H.

Bemærk: Samsung har endnu ikke annonceret hele sin 2026-serie for Europa, så det er for tidligt at sige, om og hvornår S85H kommer til Europa, eller hvad den vil koste her. Ikke desto mindre tyder alt på, at vi kan forvente endnu hårdere konkurrence på TV-markedet i 2026, og ikke mindst et bredt udvalg af skærmtyper i forskellige prisklasser.
Kilder: Counterpoint Research, SamMobile, Samsung pressemeddelelse





