TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Potente plasmaer fra Samsung

Samsungs nye plasmaer for 2013 ser ud til at blive et spændende valg for billedentusiaster.

Af / 06/02/2013 - 12:47
Potente plasmaer fra Samsung

Samsung fokuserer i år, som tidligere år, allermest på design og linjelækre LED-tv. Men heldigvis sker der lidt på plasmafronten også.

Mange entusiaster foretrækker fortsat billedkvaliteten fra en god plasmaskærm, som er i stand til at give rigere farvegengivelse og dybere sortniveau end en typisk LCD-skærm. De nye Samsung-plasmaer kan derfor være et spændende ”pose og sæk” alternativ, med både flot design og høj ydelse.

Plasmaserien PDP 8500 er udstyret med akkurat de samme smartfinesser som LED-serierne fra Samsung, inkluderet kraftige quad core-processorer og opdaterede smart-tjenester. Designmæssigt er de identiske med Samsungs nye F8500 LED-serie. Her er det imidlertid kun billedet, som skal være blikfang, derfor har plasmamodellerne en mere diskret, mørk udførelse.

P1000644r-460x258

En plasma vil aldrig kunne blive lige så energieffektiv som en LED-skærm. Samsung har derfor fokuseret mere på at presse mest mulig lysstyrke ud af deres plasmapaneler. Og med det, vi fik at se på Samsungs udstilling i Monaco, er der ingen tvivl om, at lysstyrken er imponerende.

Annonce

P1000645r-460x258

Samsung-plasmaerne på henholdsvis 51” og 64” gav mere end tilstrækkelig lysstyrke i den allerede kraftigt oplyste messehal. Derudover virker det nye kontrastfilter foran skærmen meget effektivt, når det gælder om at reducere refleksioner og lysindslip. Sortniveauet var det vanskeligere at bedømme i den lyse sal, men også det så lovende ud. Vi ser derfor frem til at sætte de nye Samsung modeller op mod konkurrenten Panasonics kommende plasmaer for 2013!

(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Hvordan vil næste års OLED-TV'er fra LG se ud?

TV-salget eksploderer

De bedste Black Week-tilbud på TV

Black Week TV 2025: 6 tips til et smart køb

Pas på, Dolby!

Lyd & Billede kårer årets bedste produkter 2025-2026

Bedre billedkvalitet på Disney+

Nu kan du købe Loewes største TV nogensinde - men det koster

Kig op! Her kommer TCL's nye kæmpe TV ind til test

TCL afslører 2026-TV'er: Første RGB MiniLED og 10.000 nit lysstyrke

Vi har set Dolby Vision 2 i aktion - er det værd at vente på?

Her er Hisense 116UX