TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

OLED-tv udsættes til 2013

Samsung og LG er tvunget til at udsætte lanceringen af OLED-TV til 2013 på grund af produktionsproblemer.

Af / 22/10/2012 - 10:26
OLED-tv udsættes til 2013

Mange tv-entusiaster glæder sig til de nye OLED-skærme, som repræsenterer en ikke så lille revolution indenfor billedkvalitet.

2012 skulle blive det store OLED-år. Både Samsung og LG viste hver deres 55” OLED Prototype på CES-messen i januar, efterfulgt af ”produktionsklare” modeller på IFA-messen i september – begge med forventet lanceringsdato i november/december 2012.

Nu ser det imidlertid ud til, at OLED-drømmen må vente lidt længere. Ifølge Korea Times har begge de koreanske producenter fået problemer, som tvinger dem til at udsætte den officielle udrulning af færdige OLED-apparater til 2013.

Læs også: Guide til OLED-tv

Produktionsproblemer
Mens producenterne efterhånden har fået god kontrol over fremstillingen af små OLED-paneler til smartphones og tablets, er der fortsat kvalitetsproblemer med skærmstørrelsen til tv-brug.

Annonce

Både Samsung og LG kæmper med store fejlrater i produktionen, som igen betyder, at de har problemer med at producere tilstrækkelig antal paneler i forhold til investeringen, som laves. De høje produktionsomkostninger afspejles allerede i skyhøje udsalgspriser på 60-70.000 kroner per tv.

Kilde: Korea Times

(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Hvordan vil næste års OLED-TV'er fra LG se ud?

TV-salget eksploderer

De bedste Black Week-tilbud på TV

Black Week TV 2025: 6 tips til et smart køb

Pas på, Dolby!

Lyd & Billede kårer årets bedste produkter 2025-2026

Bedre billedkvalitet på Disney+

Nu kan du købe Loewes største TV nogensinde - men det koster

Kig op! Her kommer TCL's nye kæmpe TV ind til test

TCL afslører 2026-TV'er: Første RGB MiniLED og 10.000 nit lysstyrke

Vi har set Dolby Vision 2 i aktion - er det værd at vente på?

Her er Hisense 116UX