TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Logitech tager kontrollen

Nye Harmony Ultimate, Smart Control og Hub, lader dig kontrollere flere apparater på smartere vis.

Af / 17/04/2013 - 11:33
Logitech tager kontrollen

Logitech-Harmony-Hub1-460x214

Centralen i den nye generation multifjernbetjening fra Logitech er Harmony Hub, en lille modtager, som tager imod fjernbetjeningens kommandoer og viderebringer dem til dine apparater via IR eller Bluetooth. Dermed kan man nu styre spilkonsoller som PS3, Xbox 360 og Nintendo Wii. Men også de smarte wifi-lamper Philips Hue, således at man nu automatisk kan dæmpe belysningen, når man sætter gang i hjemmebiografen.

Logitech-Harmony-Ultimate-460x420

Flagskibet i serien er Harmony Ultimate, en videreudvikling af Harmony Touch, som vi testede i aprilnummeret. Den trykfølsomme skærm på 2,4 tommer har nu fået feedback, således at man kan trykke på ikoner, og knapperne kan mærke forskel mellem lange og korte tryk. Gyroskop gør, at den vågner, når man tager den op, og sparer strøm, når man lægger den fra sig. Den har også fået et bedre greb.

Logitech-Harmony-Ipadcontrol-460x258

Annonce

Man kan nu også anvende sin smartphone eller tablet med iOS eller Android til at kommunikere med Harmony Hub. Dermed kan man få en stor trykfølsom skærm med ikoner til lokale tv-kanaler, således at det bliver rigtig pædagogisk at styre hjemmebiografen. Føler man, at det rækker, så behøver man ikke at købe Harmony-fjernbetjeningen med trykfølsom skærm, men kan nøjes med at købe pakken Smart Control kun med en Hub og en enklere fjernbetjening uden skærm til en lavere pris. Senere på sommeren skal man også kunne købe Hub´en uden tilbehør.

Logitech-Harmony-Smart-Control-460x491

Harmony-serien har støtte for flere end 225.000 apparater fra 5.000 mærkevarer og programmeres nemt fra computer og også nu via tabletten.

Logitech Harmony Ultimate kommer til at koste 2.199 kroner og Smart Control 999 kroner, begge vil være i butikkerne i maj. Apps kan downloades gratis fra iTunes App Store og Google Play.

www.logitech.com

 

(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Kraftfuld receiver til en komplet hjemmebiograf

Verdens største basmonster!

Godt nyt til Sennheiser-ejere

Biografbillede 1-2-3?

Tag projektoren med på tur

Biografglæde i 4K – uden at lænse tegnebogen?

XGIMI's nye projektorer bliver mere bærbare

Nye JBL-soundbars med AI-lyd

Er dette verdens første projektor med subwoofer?

Dolby og TCL "flexer" med ny lydteknologi

Sonys projektorer er tilbage i Europa efter to måneders pause

Kraftværker til hjemmebiografen fra Marantz