TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Verdens første øje-styrede pc

Svenske Tobii er først i verden til at lancere pc´er, som kan styres med øjet!

Verdens første øje-styrede pc

De nye pc´er, Tobii I-12 og I-15, kan styres med synet! Tobii kalder teknologien Gaze Interaction, og den fungerer ved at lade brugeren styre pc´en via en indbygget øjestyringsenhed.

Det kan for fuldt funktionelle mennesker virke som et dyrt legetøj, men det er her tale om computere, som er optimeret til personer med nedsat bevægelighed. Tænk cerebral parese, Retts syndrom, Amyotrofisk lateral sklerose eller slagtilfælde/afasi. Folk med disse sygdomme er afhængige af alternativ og supplerende kommunikation for at blive hørt og kunne leve et mere selvstændigt liv.

Altid tilgængelig, altid på
Om det gælder kommunikation ansigt til ansigt eller med personer, som befinder sig langt borte, skal I-Series kunne tilpasse sig brugerens livsstil. Maskinen kan bruges indendørs, udendørs, i sengen, ved middagsbordet – hvor som helst, når som helst.

Mere social kommunikation
Tobii I-Series skal gøre det nemt at være social. Et stort udvalg af software og funktioner gør det nemt at kommunikere til dagligt, både gennem tale eller via e-mail, tekstmeddelelser, chat, Skype eller gennem telefonsamtaler med avanceret Bluetooth-teknologi. Brugeren kan også tage billeder og dele dem via e-mail eller sociale medier, surfe på nettet, spille spil, bruge almindelige pc-programmer og styre omgivelserne omkring dig.

Du kan læse mere om de nye pc’er her.

Annonce
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!
Annoncørindhold: Shokz

Batteriet er lavet af sand

Få en snak med din søgemaskine

AI afslører: Mælkevejens sorte hul roterer i vanvittig fart

Hollywood sagsøger Midjourney

Hvor dum er AI?

Oplad AA-batterierne med USB

ChatGPT-chats gemmes nu permanent

Europas første månebil lander

ChatGPT bliver superassistent

Ukendt liv opdaget i rummet

Snart kan du se i mørket

ChatGPT sikrer sig Apple-design for milliardbeløb