Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
L&B Home’s julekalender: Låge 07Deltag

Nyhed

Solid state-batteri: Toyotas batteridrøm bliver til virkelighed

Det ser nu ud, som om Toyotas solid state-batterier bliver til virkelighed. Masseproduktion kan blive en realitet i 2027.

Skrevet af / 10/11/2023 - 17:05
Solid state-batteri: Toyotas batteridrøm bliver til virkelighed

Den teknologiske udvikling står aldrig stille, og det ser ud til, at en revolution inden for elbilbatterier er på trapperne. Nogle bruger mere og mere silicium i anoden for at opnå et mere effektivt batteri, mens andre går helt nye veje.

Et faststofbatteri, solid state, med en fast elektrolyt i stedet for en flydende, har været en drøm i over 100 år, men det er hidtil ikke lykkedes at omsætte ideen til virkelighed i stor skala. Et sådant batteri er eksplosionssikkert og dermed meget mere sikkert end konventionelle lithium-ion-batterier. Andre fordele skal være kortere opladningstid og længere rækkevidde til bilen. Udfordringen har været at få det til at fungere ved stuetemperatur og derunder, men det mener Toyota nu at have løst.

Toyota & Idemitsu solid state
Foto: Toyota

Samarbejder med olieselskab

Toyota samarbejder nu med olieselskabet Idemitsu om at udvikle materialer, der er mere fleksible og dermed modstandsdygtige over for revner. Sammen vil de arbejde på at opskalere til masseproduktion.

I første fase fokuseres der på udvikling af faste sulfid-elektrolytter og forberedelse af et stort pilotanlæg. Herefter følger masseproduktion på anlægget og endelig en vurdering af den fremtidige masseproduktion i fuld skala.

Læs også Hvor realistisk er Toyotas solid state-batteri? Verden ser frem til ankomsten af solid state-batterier i 2027. Men hvor realistisk er det? Ikke særlig, mener journalisten.
Toyota Solid State Battery Pilot Factory
Toyotas pilotfabrik er ikke stor. Men det bliver der snart lavet om på. Foto: Toyota

Toyota faststofbatteri kan blive stort

Toyota tror på, at initiativet er et stort skridt i retning af en mere bæredygtig og miljøvenlig transportsektor. Og at deres batterier kan bruges til alt fra biler og motorcykler til tung transport.

Håbet er, at det første skridt mod masseproduktion af batterierne vil blive taget i 2027, eller senest i 2028. Vi har tidligere været skeptiske over for, hvor realistisk projektet er, men nu stiger spændingen!

Læs mere her.

Geir Gråbein Nordby
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Vil du læse hele artiklen?

Med LB+ Total får du adgang til ALT indhold på Lyd & Billede og LB Home.

Allerede abonnent? Log ind.

  • Prøv LB+ i 30 dage
    Kun 29,-

    Fornyes efter 30 dage, ingen bindingstid.

  • LB+ Total i 12 mnd
    93.25 kr/mnd

    Du sparer 312 kr

Ønsker du kun adgang til Lyd & Billede eller L&B Home?

Klik her for at bestille adgang til Lyd & Billede

Klik her for at bestille adgang til L&B Home

Bard AI kigger på YouTube

Black Friday: Det er helt sort!

Så galt kan det gå! De værste rædselshistorier fra Black Friday

Kaos hos ChatGPT

Black Friday/Black Week/Black Month

Sweatshop-arbejdere træner din AI

Toyota vil masseproducere solid state-batterier

Musks sarkastiske chatbot

Laser-veje på månen?

ChatGPT ude på nettet

ChatGPT spreder sine vinger

Nu er EU's skrappe netregler trådt i kraft

0
Scroll to Top