TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
Få fuld adgang til alt LB+ indhold

“Mobiltelefonen” er faktisk en pistol

Only in America!

“Mobiltelefonen” er faktisk en pistol

Et amerikansk selskab med  det sigende navn Ideal Conceal har udviklet en pistol, der – når den er sikret – til forveksling ligner en mobiltelefon. Det betyder, at du kan gå med den i baglommen uden at nogen vil få mistanke om, at du er bevæbnet.

På hjemmesiden kan man læse:

“Smartphones er OVERALT, så din nye pistol vil nemt falde ind i omgivelserne. I låst position vil den være næsten umulig at opdage, fordi den ikke er synlig”– Ideel Conceal

Pistolen kommer til at koste omkring USD 400 (ca. 2.600 kroner), eller det samme som en langt sikrere og mere anvendelig ægte smartphone i mellemklassen.

Ikke overraskende har sagen rejst debat i USA, hvor våbenlovgivningen har splittet folk mellem dem, der mener, at vold avler vold, og dem, der er af den opfattelse, at “det er bedre at have en pistol og ikke have brug for den, end at have brug for et våben, men ikke have et.”

Annonce

Højeste andel af drab med skydevåben
USA har verdens højeste andel af drab med skydevåben, og landet er enestående i verden, hvad angår antallet af skolemassakrer. USA er også et af ​​de mest liberale lande i verden, når det handler om at lade befolkningens eje skydevåben.

Og hvis du spørger våbentilhængerne, bliver verden sikrere, jo flere mennesker, der har har dem. Den republikanske præsidentkandidat Donald Trump er en af ​​dem, der havde følgende at sige efter en skolemassakre i Oregon Community College i oktober 2015:

“Jeg kan argumentere for, at hvis der havde været andre våben i klasseværelset end gerningsmandens, så ville færre mennesker være døde, og færre ville blive så frygtelig skadede.” – Donald Trump

Ideel Conceal trives med den liberal våbenlovgivning – især i de otte stater, hvor det er tilladt at bære et skjult våben.

Foto: Ideal Conceal
Dette er ikke en smartphone … Foto: Ideal Conceal

Hævnder, at skjulte våben gør folk sikrere
Kirk Kjellberg, som er manden bag Ideal Conceal, går så langt som til at påstå, at det, at et våben er skjult, får omgivelserne til at føle sig sikrere. Som han fortalte på CNN:

“Et barn siger, ‘Mor, mor, manden har en pistol,’ – og hele restauranten glor på dig, som om du har til hensigt at skyde stedet sønder og sammen. Så jeg tænkte, at der må være en anden måde at bære våben uden at genere andre mennesker. “ – Kirk Kjellberg, grundlægger af Ideal Conceal

Når pistolen er i smartphone-camouflage, er den sikret, og kan ikke blive affyret ved et uheld. Men når man åbner et dæksel, kommer aftrækkeren til syne, og du har to skud.

Nogle, der føler, at verden netop er blevet et sikrere sted …?

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Advantage Club
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!
Annoncørindhold: Samsung 990 PRO SSD

Hvor meget kraft får du egentlig ud af en Samsung 990 PRO SSD?

Læs mere

Kunstig intelligens kan snart indstille Windows

Nye kompakte Surface-enheder

Et sidste farvel til Skype

Trumps told-krig får konsekvenser: Første tech-producent fjerner produkter fra det amerikanske marked

Chromebooks i stimer

Apple maksimerer Mac Studio

Apple opgraderer Macbook Air igen

Denne laptop har foldbar skærm på 18,1"

Danmarks billigste 5G-router

Velduftende mus fra Asus

Går processorudviklingen baglæns?

Problemer med dit ny GeForce-kort? Her er måske løsningen